Pandemia nie ustępuje. Nadal przybywa osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Tak jest także w woj. łódzkim, powiecie łódzkim wschodnim i gminie Rzgów. W tej ostatniej na 10 bm. były 192 osoby zakażone. W gm. Rzgów liczba zainfekowanych podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Poniżej publikujemy aktualny komunikat „Sanepidu”:

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Łodzi informuje, że na terenie powiatu łódzkiego wschodniego zarejestrowano kolejnych 47 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Liczba osób, u których potwierdzono zakażenie: powiat łódzki wschodni – 1 672 przypadków (gm. Koluszki – 557; gm. Andrespol – 407; gm. Rzgów – 191; gm. Nowosolna – 149; gm. Tuszyn – 221; gm. Brójce – 147). 749 osób objętych kwarantanną po kontakcie z osobą zakażoną, 103 osoby pozostają w kwarantannie po przekroczeniu granicy, 7 zgonów, 375 osób zakończyło izolację i traktowane są jako tzw. ozdrowieńcy.

Sytuacja pandemiczna w regionie jest coraz gorsza, w coraz trudniejszych warunkach pracuje służba zdrowia. Pandemia nie omija szpitali i lekarzy, narażają życie także kierowcy i personel karetek wożący pacjentów zakażonych. Oto list jednego z nich – Krzysztofa Budka – z apelem do mieszkańców regionu:

Szanowni moi znajomi, szczególnie kierowcy! Zwracam się do Was z olbrzymią prośbą jako kierowca karetki. Coraz częściej będzie się zdarzać, że będziecie napotykać na drogach karetki „covidowe” z personelem w kombinezonach. Nam, kierowcom nie jest łatwo prowadzić w masce i/lub w goglach. Mamy wtedy ograniczone pole widzenia, a czas nas mocno goni. Z racji tego proszę Was o większe zwracanie uwagi na drogach i umożliwianie płynnego przejazdu. Rozejrzyjcie się na skrzyżowaniach, mimo zielonego światła, spójrzcie częściej w lusterka wsteczne. Nie proszę Was o czerwony dywan, proszę Was tylko o ułatwienie nam przejazdu i tym samym szybszy i płynny dojazd z pacjentem, niejednokrotnie w ciężkim stanie.

Przypominamy po raz kolejny: nośmy maseczki lub przyłbice, zachowujmy odległość i nie zapominajmy o dezynfekcji.

Ryszard Poradowski

COVID-19