Prawda o policji jest złożona, ale nie da się ukryć, że w ostatnich latach na jej wizerunku położyła się cieniem polityka. W takich miastach jak Rzgów tego nie widać, ale w dużych ośrodkach sytuacja jest nieciekawa, co przyznają nawet sami policjanci. Jednak nawet w rzgowskiej gminie dostrzec można pewne rysy na wizerunku stróżów prawa, co niejednokrotnie odbijało się negatywnie np. na wspieraniu policji środkami na dodatkowe etaty czy zakupy pojazdów. Wiele samorządowców krytycznie ocenia właśnie konieczność przekazywania pieniędzy na funkcjonowanie państwowej policji.

Od początku tego roku, na polecenie komendanta głównego policji insp. Marka Boronia, prowadzono intensywny audyt. Jego celem było określenie stanu formacji oraz stojących przed nią wyzwań – zarówno w sferze materiałowo-technicznej, osobowej, prawnej, jak i wizerunkowej. Pogrupowano je w działy tematyczne, zwiększające transparentność przekazu.

Audyty, badania i powoływanie komisji to u nas powszechne sposoby na leczenie chorób trapiących nie tylko stróżów prawa. Rzecz w tym, że często na tym kończą się rzeczywiste sposoby zaradcze. Dlatego przeciętny Polak słysząc o powołaniu zespołu do zbadania… – ma zwykle wyrobione zdanie na ten temat. A policja w ostatnich latach zrobiła sporo złego dla zepsucia swego wizerunku, choć i w tym przypadku, jak to zwykle w życiu, nie można generalizować.

Jakie problemy do rozwiązania widzi sama policja? Wyzwaniem jest z pewnością utrzymująca się wciąż liczba wakatów. Przekłada się to na spadek poczucia bezpieczeństwa obywateli, a wewnątrz formacji na obciążanie dodatkowymi obowiązkami pozostających w służbie funkcjonariuszy. Przeprowadzona kontrola wykazała niedobory w wyposażeniu sprzętowym i umundurowaniu policjantów, w tym m.in.: kamer nasobnych, przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, uzbrojenia, mobilnych terminali noszonych (MTN) i sprzętu PZ (dla pododdziałów zwartych policji).

Ponadto niedobory oraz wysoki stopień wyeksploatowania występują w sprzęcie transportowym – łodziach i pojazdach służbowych oraz bezzałogowych statkach powietrznych, jak również w sprzęcie biurowym, informatycznym i urządzeniach wykrywających oraz identyfikujących substancje niebezpieczne. Podczas audytu stwierdzono m.in. niedofinansowanie zakupu narzędzi niezbędnych do realizacji podstawowych zadań w sposób zapewniający pożądany stan funkcjonowania utrzymywanych systemów teleinformatycznych, m.in. związanych z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa oraz niekompatybilność wykorzystywanego sprzętu i systemów oprogramowania. Wyzwaniem jest także brak rozbudowy teleinformatycznych systemów niejawnych w komisariatach Policji i niedostępność narzędzi (programów) do realizacji zadań służbowych, a także ograniczona infrastruktura internetowa uniemożliwiająca przesyłanie plików o dużej objętości (głównie video). Osobnym problemem jest szkolenie i doskonalenie zawodowe, a także polityka płacowa. I nadmierna sprawozdawczość oraz rozbudowany system sprawozdawczości w obszarach nadzorowanych, wykraczających poza SESPol. Widać to choćby w statystyce prezentowanej okresowo samorządom, z której niewiele wynika.

Kontrolujący odnotowali spadek zaufania społecznego, niewystarczającą liczbę materiałów profilaktycznych i promocyjnych oraz kształtowanie negatywnego wizerunku formacji w mediach. Przekłada się to na wzrost niezadowolenia społecznego i dezaprobaty co do działań policji, zmniejszenie liczby osób chętnych do wstąpienia do służby oraz przechodzenie na zaopatrzenie emerytalne funkcjonariuszy Policji. Wskazano też na przypadki zaprzestania współpracy z policją przez kontrahentów zewnętrznych, niechęć do współdziałania społeczeństwa z policją, a także mało atrakcyjne stoiska promocyjne policji i lekcje profilaktyczne.

Czy to wszystko widoczne jest w rzgowskiej gminie i powiecie łódzkim wschodnim? Nie, tu policja wciąż cieszy się niezłą opinią. Znajduje to odbicie w bezpieczeństwie publicznym, które mieszkańcy doceniają. Jednak negatywnych zjawisk w kraju nie da się ukryć i z pewnością jest to duże wyzwanie dla polskiej policji. Ryszard Poradowski