W najbliższą niedziele (19 bm., godz. 9) w rzgowskim GOSTiR odbędzie się kolejna akcja honorowego oddawania krwi. To pierwsza w tym roku (jedna z planowanych pięciu) donacja ratująca życie innym, zorganizowana przez Stowarzyszenie Kaprala Wojtka. Zachęcamy wszystkich tych (do 65 roku życia, zdrowych), by przyłączyli się do realizowania pięknej idei ratowania życia drugiemu człowiekowi.

Od lat w kraju przeciętnie 600 tys. dawców uczestniczy w ponad 10 tys. akcji oddawania krwi. W Łódzkiem w 2020 roku krew oddało ponad 33 tys. dawców w ponad 850 akcjach.

Przy okazji przypominamy, że już w okresie międzywojennym wiele środowisk popularyzowało oddawanie krwi dla potrzeb lecznictwa. Pierwszy w kraju ośrodek zajmujący się problemami krwiodawstwa został utworzony w 1935 roku przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Otrzymał on nazwę Instytutu Pobierania i Konserwacji Krwi. Rok później Polski Czerwony Krzyż zorganizował w Łodzi Centralną Stację Wypadkową, w skład której wchodził Ośrodek Przetaczania Krwi.

  W ostatnim roku przed wybuchem II wojny światowej działały w Polsce trzy ośrodki przetaczania krwi. Dysponowały one około tysiącem stałych krwiodawców. W czasie wojny gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na krew. Masowo zgłaszać się zaczęli honorowi dawcy krwi, a jako pierwsze oddały krew sanitariuszki i pielęgniarki. W okresie Powstania Warszawskiego masowy, spontaniczny i bezinteresowny udział, w szczególności kobiet i młodzieży należy do najpiękniejszych kart historii Krwiodawstwa za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża.

Pierwsza stacja przetaczania krwi po wojnie powstała już w marcu 1945 roku w Łodzi. Pracami jej w początkowym okresie kierował prof. Ludwik Hirszfeld. Do 1950 roku utworzono 14 stacji krwiodawstwa dysponujących 6500 dawcami. Pracami ich kierował Resort Pomocy Doraźnej i Krwiodawstwa Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. Opracował on pierwsze regulaminy dla placówek służby krwi i pierwszy regulamin organizacyjny krwiodawstwa w Polsce, Polski Czerwony Krzyż prowadzi rekrutację dawców, pobieranie, konserwację i wydawanie szpitalom krwi, szkolenie lekarzy w zakresie leczenia krwią oraz organizuje kursy dla personelu pomocniczego. 2 czerwca 1958 roku Rada Ministrów powołała do życia Instytut Hematologii w Warszawie. Służba krwi podporządkowana została resortowi zdrowia.

R.Poradowski