Z cenną inicjatywą wyszedł Urząd Marszałkowski w Łodzi, ogłaszając pilotażowy projekty „Powstrzymać suszę”, mający na celu przekazanie mieszkańcom województwa łódzkiego wiedzy z zakresu przeciwdziałania suszy, racjonalnego gospodarowania wodą w rolnictwie, ogrodzie, gospodarstwie domowym, jak również przekazanie informacji dotyczących roślin odpornych na susze oraz najskuteczniejszych sposobów zatrzymania wody opadowej w przyrodzie i oczyszczenia jej ze szkodliwych związków. Na początek program objął pięć gmin, m.in. Wolbórz, Uniejów, Wartę i Rzgów. W piątek członek Zarządu Województwa Andrzej Górczyński i burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński w Starowej Górze, gdzie powstaje pierwszy w gminie deszczowy ogród (przy tamtejszej świetlicy), podpisali w tej sprawie stosowne porozumienie.

– Problemy z wodą dotykają cały świat, w tym także nasz kraj i Ziemię Łódzką – mówił A. Górczyński. – Dlatego trzeba dbać o wodę i jej retencję nawet w najmniejszej ilości. Dlatego musimy troszczyć się m.in. o spółki wodne, które jak nikt inny znają problem i potrafią dbać o urządzenia wodne, zatrzymując wodę tak potrzebną rolnictwu. Musimy też budować więcej studni głębinowych, by zapewnić ludziom i zwierzętom dostateczna ilość dobrej wody. Trzeba też uświadomić ludziom, że betonowanie naszych miast jest dla nas bardzo szkodliwe, gdyż uniemożliwia zatrzymanie wody.

Burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński mówił z kolei, że to nie przypadek, że właśnie w Starowej Górze powstaje deszczowy ogród. Z jednej strony, od wieków są tu problemy z wodą, która utrudnia życie mieszkańcom, zaś z drugiej – woda odprowadzana jest bez zastanowienia i choćby próby zatrzymania jej w celu wykorzystania np. w ogródkach przydomowych. Wynika to często z nieświadomości, jak cennym dobrem dla człowieka jest woda.

– Dzisiejsze zajęcia warsztatowe w ramach realizacji projektu „Powstrzymać suszę” stanowią początek działań związanych z budową deszczowych ogrodów. Przy świetlicy w Starowej Górze powstaje pierwszy taki wzorcowy ogród, będziemy chcieli „zarazić” tym pomysłem mieszkańców tej miejscowości, którzy stworzą duży deszczowy ogród, pokazując jednocześnie, że można racjonalnie zadbać o wodę i jej wykorzystanie w ogrodzie – mówi naczelnik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Rzgowie Magdalena Górska.

Dodajmy na zakończenie, że warsztaty dotyczące zakładania ogrodów deszczowych składają się zarówno z części teoretycznej (przekazanie wiedzy z zakresu przeciwdziałania suszy) jak i praktycznej polegającej na wykonaniu od podstaw ogrodu deszczowego.

R.Poradowski