Już bardzo dawno alarmowano, że mieszkańcy woj. łódzkiego, a szczególnie Łodzi, w tym także Rzgowa, żyją najkrócej w kraju. Był to efekt fatalnych warunków sanitarnych, olbrzymich zaniedbań zdrowotnych i niedoiwestowania w urządzenia poprawiające warunki bytowania mieszkańców. Zanieczyszczone powietrze i nadmierny hałas oddziaływują negatywnie do dziś. Choć znane są doskonale wyniki wielu badań i ekspertyz, zarówno samorządy jak i władze centralne niewiele robią dla poprawy sytuacji na tym polu. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Rzgów stał się miastem zupełnie innym niż jeszcze w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych, ale hałas i zanieczyszczone powietrze wciąż stanowią poważny problem.

Na podstawie danych z lat 2009-2019 wyliczono, że mężczyzna urodzony w ostatnich latach ma przed sobą zaledwie ok. 59 lat życia, czyli najkrócej w kraju. Najdłużej żyć będzie mieszkaniec woj. wielkopolskiego. Choć mężczyźni z Łódzkiego będą żyć najkrócej, statystycy twierdzą, że i tak o 2 lata poprawiła się ich sytuacja w ostatnich latach. Z kolei mieszkanka naszego regionu żyć będzie prawie 63 lata. Choć to niemal najkrócej w kraju, możemy się pocieszyć, że na Śląsku jest jeszcze gorzej (62 lata). Za to znacznie dłużej, bo 64,5 dobrym zdrowiem cieszyć się będzie mieszkanka Wielkopolski. Na co dzień ani mieszkańcy, ani gospodarze regionu nie zwracają uwagi na ten dane, ale przypominają one wciąż, że mieszkańcy Łódzkiego żyją w warunkach trudniejszych niż innych regionów. To powinno być swoistą busolą w działaniach prozdrowotnych w regionie.

Badania prof. Piotra Szukalskiego z Uniwersytetu Łódzkiego wskazują, że w ostatnich latach średnia długość życia Polaka przestała rosnąć, co powinno nas niepokoić. Zapewne wynika to z wygodnictwa rodaków i hedonistycznego trybu życia, braku ruchu, a także palenia papierosów. Zapewne wpływ na nasze zdrowie i okres życia mają też warunki środowiskowe, a te zmieniają się na lepsze bardzo wolno. A niejako w zanadrzu są liczne niespodzianki, które funduje nam życie, takie chociażby jak pandemia koronawirusa z ograniczonym dostępem do lecznictwa i dużą śmiertelnością.

Polacy żyją zdecydowanie krócej niż mieszkańcy innych krajów Europy. W 2010 r. przeciętna długość trwania życia mężczyzn wynosiła w naszym kraju 72,1 lat, kobiet zaś 80,6 lat. Spośród 43 państw badanych przez „Eurostat”, Polska znalazła się w trzeciej dziesiątce. Kto żyje najdłużej? – Szwajcarzy -79,9 lat, najkrócej zaś Rosjanie – – ok. 62 lata.

Ryszard Poradowski