Takie wizyty i kontakty kulturalne są znakomitą okazją do lepszego poznania się i umocnienia przyjacielskich kontaktów. W końcówce sierpnia w Rzgowie gościła delegacja miasta Cajvana w Rumunii, z Zespołem „Stejarul”. Jak pisał opiekun grupy i koordynator zespołu prof. Ciotu Iulian, to ważna grupa artystyczna z okręgu suczawskiego kultywująca tradycje Bukowiny. Zespół wykształcił już kilka pokoleń tancerzy, solistów i muzyków. Podczas niedzielnego pikniku w Parku Miejskim zespół zaprezentował gorące rytmy i tańce z lubianymi przez Polaków elementami bałkańskimi.

Gości powitał burmistrz Mateusz Kamiński, a mieszkańcy zgromadzeni w parku nie szczędzili braw i uznania dla roztańczonych członków zespołu. Niestety, ze względu na ograniczony czas wizyty zespołu w Rzgowie, odbył się tylko jeden występ „Stejarul”. To dopiero poczatek przyjacielskich kontaktów Rzgowa z Cajvaną, więc można mieć nadzieję, że nasi miłośnicy folkloru z Bukowiny będą mogli jeszcze nie raz oglądać „Stejarul”.

Przypomnijmy przy okazji, że rumuński zespół brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach, m.in. w Międzynarodowym Konkursie „Złota Rybka” – Tulcea, gdzie w 2014 zdobył I nagrodę, Dniach Kultury Tradycyjnej w Czerniowcach (2016), festiwalu obyczajów i tradycji w Timisoara, Days Unirii z Alba Iulia, festiwalu Trandafir z Mołdawii, Iaşi i w Beclean. Zespół wielokrotnie prezentowany był na róznorodnych imporezach folklorystycznych, a także w Telewizji Rumuńskiej. „Stejarul” jest znakomitą wizytówka kulturalna Cajvany, podobnie jak „Rzgowianie” grodu nad Nerem.

R.Poradowski