Rzgowska OSP wielki kryzys ma już za sobą i można powiedzieć, że nieźle sobie radzi nie tylko z akcjami ratowniczo-gaśniczymi, których w minionym roku było 140, ale i rozwojem kadrowym, szkoleniami i działalnością społeczną. Takie wnioski można wysnuć ze sprawozdania za miniony rok, jakie złożyli strażacy z prezesem Stanisławem Gajdzickim podczas tradycyjnego spotkania sumującego 2022 rok i wyznaczającego zadania na rok bieżący.

Obecnie OSP liczy 77 członków, w tym 6 honorowych. Przybyło sporo młodzieży, która w przyszłości przejmie stery kierowania rzgowską jednostką. Już samo wyliczenie różnorodnych akcji, w których druhowie brali udział, byłoby bardzo obszerne, dlatego wspomnijmy tylko o kilku najważniejszych. Strażacy włączyli się do akcji pomocy Ukrainie, pozyskali sporo nowego sprzętu, m.in. ubrania specjalistyczne, wentylatory oddymiające, podczas szkoleń zdobywali wiedzę i dodatkowe umiejętności, konserwowali sprzęt strażacki, dbali o otoczenie strażnicy, współpracowali z KGW, Spółką Leśną, klubem „Zawisza” i lokalnymi przedsiębiorcami, z kolei członkowie MDP uczestniczyli w kontroli hydrantów. Dzięki pomocy rzgowskiego samorządu, Komendy Głównej PSP oraz Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupiono ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. To imponujący dorobek 2022 roku, ale strażacy nie zamierzają poprzestać na tych osiągnięciach i w 2023 roku chcą powiększyć swoje szeregi, kontynuować szkolenia, zakupić dodatkowy sprzęt, m.in. aluminiową drabinę, kontynuować współpracę z organizacjami lokalnymi, jednocześnie włączając się w różnorodne akcje społeczne i działalność prewencyjną. Chcą też ocieplić stropodach strażnicy i zmodernizować centralne ogrzewanie. Dalszego przedyskutowania i znalezienia innych rozwiązań wymaga m.in. zastąpienie pojazdu operacyjnego i ustalenie wysokości składki członkowskiej, a także uporządkowanie szeregów członkowskich.

Dariusz Krzewiński, prezes Oddziału Powiatowego i Gminnego ZOSP RP, ustosunkował się krytycznie do niektórych posunięć organizacyjnych jednostki, gratulując i podkreślając jednocześnie jej wielką aktywność oraz dorobek minionego roku. Mówił o wielkim wysiłku finansowym m.in. gminy, która dofinansowała zakup ciężkiego pojazdu (początkowo była mowa o 500 tys. zł, ale ostatecznie trzeba było wyłożyć ponad 800 tys. zł, koszt samochodu – 1,3 mln zł) i teraz nie ma pieniędzy na zakup kolejnego nowego samochodu dla potrzeb operacyjnych, który chcieliby druhowie. W gminie jest 11 OSP i trzeba patrzeć przez pryzmat potrzeb druhów całej gminy. 

Także burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński mówił o ponadlokalnym znaczeniu tutejszej OSP, dużej wyjazdowości i ofiarności strażaków, ale też nie ukrywał, że nadchodzą czasy wielkich zmian zarówno w PSP jak i OSP i trzeba się przygotowywać do nowych zadań. Potwierdził to także zastępca komendanta powiatowego PSP w Koluszkach bryg. Tomasz Zabrzewski, mówiąc m.in. o nowej ustawie o ochronie ludności, a także planach związanych z uruchomieniem w gminach ambulansów medycznych obsługiwanych przez specjalnie przeszkolonych strażaków. Szczegółów na ten temat jeszcze nie ma, ale widać wyraźnie na horyzoncie olbrzymie zmiany „architektury bezpieczeństwa w Polsce”, ale to wszystko musi być ściśle powiązane z finansami. – Trzeba liczyć, mierzyć siły na zamiary”.

Zatem jaki będzie 2023 rok w życiu OSP w Rzgowie? Druhowie zamierzają kontynuować to, co już zaczęli, m.in. nabywając nowy sprzęt i umundurowanie strażackie, kontynuować termomodernizację strażnicy, zmodernizować instalację grzewczą, chcą też przystąpić do przygotowań terenu przy OSP pod budowę treningowego placu zabaw dla dzieci i młodzieży, zorganizowane zostaną tradycyjne zawody sportowo-pożarnicze dla młodzieży.

W zebranie sprawozdawczym OSP uczestniczyło dużo druhów, także tych najstarszych jak i najmłodszych, jak i gości, m.in. zastępczyni burmistrza Rzgowa Monika Pawlik i prezes Orkiestry Dętej Włodzimierz Kaczmarek. Wspomnijmy na zakończenie o novum, jakie pojawiło się na spotkaniu – dh Mateusz Kuzik, członek rzgowskiej OSP, na co dzień pracujący w KW PSP w Łodzi, zaprezentował w formie slajdowej dorobek jednostki na tle gminy i powiatu.

R.Poradowski