Najcenniejszy zabytek Rzgowa – XVII-wieczny kościół kryje w swoim wnętrzu wiele cennych pamiątek historycznych. W murach pamiętających czasy „potopu” szwedzkiego znajdują się m.in. cenne ołtarze i malowidła. Czas, niestety, nie jest zbyt łaskawy dla tych pamiątek naszej historii i kultury, dlatego zarówno mury, jak i to, co się w nich znajduje, wymaga troskliwej opieki konserwatorskiej. Zakończyły się kolejne ważne prace rewaloryzacyjne we wnętrzu świątyni. Można już obejrzeć w pełnej krasie barokowy ołtarz główny świątyni z przełomu XVII i XVIII stulecia, przy konserwacji którego pracowali specjaliści z łódzkiej firmy „Mosaicon”. Wielu rzgowian będzie zapewne zaskoczonych nie tylko odnowionymi obrazami olejnymi, ale i kolorystyką ołtarza, który teraz odmienił swój wygląd.

– A stało się tak dlatego – mówi proboszcz parafii ks. Krzysztof Florczak – ponieważ podczas specjalistycznych badań odkryto, że właśnie taka była pierwotna kolorystyka. Badania wykazały też, że wiele elementów wykonanych z drewna zostało zniszczonych przez wilgoć i korniki, dlatego trzeba było wstawić nowe fragmenty, a całość odpowiednio zaimpregnować i pomalować. Podczas kilkumiesięcznych żmudnych prac odnowiono również rzeźby jak i obrazy, nałożono nowe złocenia, usprawniono też mechanizm podnoszący i opuszczający wielki obraz św. Stanisława, patrona Rzgowa. Zdaniem konserwatorów , przez kilkadziesiąt najbliższych lat ołtarz ten powinien cieszyć oczy nie tylko wiernych..

W kolejnych latach, jeśli tylko uda się gospodarzowi świątyni proboszczowi ks. K. Florczakowi pozyskać pieniądze, kontynuowane będą roboty konserwatorskie we wnętrzu kościoła, m.in. przy ołtarzach bocznych będących dziełem znanego rzeźbiarza Stanisława Wolnowicza (ok. 1670-1738).

R.Poradowski