Dwukrotnie czasowo przedłużyła się wizyta wojewody łódzkiego Tomasza Bocheńskiego w Mieście Mody PTAK. W towarzystwie prezes Zarządu Holdingu PTAK Niny Ryszki, prezesa Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw Tomasza Szypuły, prezesa Krajowej Izby Targowej Jerzego Romańskiego i wiceprezesa wspomnianej Izby Bogdana Bujaka wojewoda rozmawiał z producentami i kupcami Miasta Mody, interesując się szczególnie kondycją firm po ponad rocznym okresie pandemii, a także problemami, przed którymi stoją dziś polscy wytwórcy branży odzieżowej.

Jakub Kobalczyk z firmy „Evenemen” mówi m.in. o powolnym powrocie klientów zagranicznych. Jak dodaje prezes Nina Ryszka, do Rzgowa przyjeżdżają klienci z blisko 60 krajów. Mimo pandemii inna firma, utytułowana i wielokrotnie nagradzana, zaliczana do ikon mody światowej – „S.Moriss’ powoli rozkręca działalność, czemu zapewne sprzyjać będą mniejsze obostrzenia sanitarne. Firma sprzedaje swoje wyroby do wielu krajów europejskich, m.in. Wielkiej Brytanii, Holandii, Słowacji, a nawet Włoch. – Włosi borykają się z kryzysem i szukają w naszym kraju atrakcyjnych wyrobów odzieżowych – dodaje N. Ryszka. Dla J. Romańskiego firma „Evenemen” to przykład skutecznego konkurowania z zalewającymi wiele krajów świata wyrobami z Chin.

Ten ostatni wątek powraca w rozmowie z Aleksandrą Kubacką z Firmy „Sofija”, istniejącej ponad 30 lat i specjalizującej się w oferowaniu wysokiej klasy wyrobów dla dzieci, chętnie nabywanych przez Brytyjczyków. – Gratuluję pani skutecznego konkurowania z Chinami. Okazuje się, że i na tym polu można z nimi skutecznie konkurować, oferując wysokiej klasy wyroby – mówi T. Szypuła.

Klientów z całej niemal Europy ma także firma „Ango”, ale pandemia spowodowała, że ubyło kupujących. – Teraz coś drgnęło. Ale na razie jest kiepsko. Brakuje szczególnie klientów z Ukrainy – mówi Małgorzata Bednarz. Rzeczywiście eksport nie funkcjonuje jeszcze tak jak przed pandemią, co podkreśla wielu wytwórców i kupców, wskazując m.in. na niezrozumiałe kłopoty na granicy z Wielką Brytanii, co jest pokłosiem wyjścia tego kraju z UE. Mówi na ten temat właściciel firmy markowej odzieży „Madame Sue” Tomasz Kamiński.

Krótka konferencja prasowa jest okazją do zadania kilku pytań. J. Romański, korzystając z okazji dziękuje wojewodzie za niedawne zorganizowanie w Rzgowie mobilnego punktu szczepień i jednocześnie pyta o dalszą akcję szczepień. T. Bocheński mówi, że jeśli tylko zwiększą się dostawy szczepionek do naszego kraju, kontynuowana będzie akcja szczepienia mieszkańców województwa.

– Czy po niedawnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Łodzi można liczyć na znaczące wsparcie naszego handlu ograniczonego przez pandemię? – pyta w imieniu kupców i producentów prezes Krajowej Izby Targowej. Wojewoda nie ucieka od odpowiedzi i stwierdza, że wspomniane spotkanie miało też na celu ożywienie polskiego eksportu.

Podsumowując wizytę wojewody, T. Szypuła dziękuje T. Bocheńskiemu za wsparcie polskich przedsiębiorców i polskich firm. „Była to okazja do bezpośrednich spotkań na pierwszej linii frontu, poznania tego co boli i uwiera”. Dzięki pomocy rządu i uruchomieniu szycia maseczek przez polskie firmy, setki rodzimych szwalni znalazły pracę, a jednocześnie dzięki tej inicjatywie daliśmy radę w walce z z zachodnią i europejską konkurencją. „Problem tylko w tym, by ta konkurencja była uczciwa”.

Już po konferencji prasowej wojewoda T. Bocheński spotyka się przy kawie z kierownictwem Miasta Mody PTAK. Mówiono m.in. o potrzebie wsparcia przez państwo szkolnictwa zawodowego, na początek branż odzieżowej i modowej, rozmawiano też o nowoczesnym biznesie skorelowanym m.in. z rozrywką, przytaczając przykład finalizowanego w Rzgowie parku rozrywki „Mandoria”, a także budowie nowoczesnej infrastruktury drogowo-komunikacyjnej, m.in. ronda na „Jedynce” w Rzgowie.

– Jaki jest najważniejszy wniosek z dzisiejszej wizyty w Rzgowie? – zapytał T. Bocheńskiego reporter „Gazety Rzgowskiej”.

– Wrócił optymizm, o czym przekonałem się podczas rozmów z przedsiębiorcami. Mają oni sporo potrzeb, dlatego będziemy im pomagać. Pocieszające jest też to, że handel w Rzgowie jest bezpieczny.

R.Poradowski