Tylko ludzie naiwni i bez wyobraźni myślą, że potrafią pływać niczym ryba i że woda nie ma dla nich żadnych tajemnic. Są w błędzie. Woda potrafi zaskoczyć najlepszego pływaka, o czym mogliśmy się przekonać niejednokrotnie. Choć w rzgowskiej gminie nie ma wielkich rzek i dużych zbiorników wodnych, do tragedii może dojść nawet… w większej kałuży.

Woda nawet z pozoru płytka i bezpieczna kryje wiele pułapek. Jak pisze rzecznik prasowy KPP w Koluszkach mł. asp. Aneta Kotynia, wystarczy jedna sekunda nieuwagi i tragedia gotowa? Policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego kontrolują miejsca i obiekty wypoczynkowe nad wodą. Główne przyczyny utonięć praktycznie zawsze są takie same: alkohol, kąpiel w miejscach niestrzeżonych lub objętych zakazem, nieostrożność wypoczywających nad wodą, lekkomyślność i przecenianie swoich umiejętności.

Wysokie temperatury zachęcają do kąpieli. Policjanci apelują o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą! Rozwaga i odpowiedzialność zwłaszcza podczas korzystania z kąpieli na pewno wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Nie pozwólmy na to, aby letnia beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich.

A bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podstawowych zasad. Najczęstszymi przyczynami utonięć są bowiem: brak umiejętności pływania, brawura i przecenianie swoich sił oraz umiejętności pływackich, pływanie pod wpływem alkoholu. Niebezpieczne są też skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu, a także zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Ryszard Poradowski