Rzgów należy do zaledwie kilku gmin w województwie łódzkim, w których systematycznie przybywa mieszkańców. Nie jest do efekt dużej dzietności, bo ta jest taka jak w całym kraju, ale wynika z atrakcyjności, która niczym magnes przyciąga przybyszów. W końcu -2023 roku – jak wynika z najnowszego raportu o stanie gminy gmina liczyła 10499 mieszkańców. Oczywiście przeważała liczba kobiet, których było 5462, podczas gdy panów odnotowano 5037. W minionym roku na pobyt stały w rzgowskiej gminie zapisano prawie 300 osób.

W minionym roku urodziło się 81 dzieci – najwięcej w Rzgowie – 28, w tym niemal dwukrotnie więcej dziewczynek niż chłopców, i w Starowej Górze, gdzie na świat przyszło 17 maluchów, w tym 9 chłopców. W kilku miejscowościach przybył zaledwie 1 maluch: w Babichach, Gospodarzu, Hucie Wiskickiej i Konstantynie. W 2023 r, zmarło 90 mieszkańców, czyli więcej niż się urodziło, co w ostatnich latach jest stałą tendencją nie tylko w rzgowskiej gminie, ale i województwie.

Dlaczego wielu przybyszów wybiera rzgowską gminę za swoje miejsce do życia? Pisaliśmy już na ten temat, wyjaśniając, że decyduje o tym korzystne położenie i dobre skomunikowanie gminy z Łodzią, z pewnością duże znaczenie ma również szybszy niż w innych rejonach rozwój miejscowości, istotne jest zapewne i to, że tutejszy samorząd od wielu lat koncentruje się na rozwiązywaniu problemów mieszkańców, a także ludzi biznesu lokujących tu swoje firmy. Korzystne położenie i dobry klimat sprawiają, że w gminie wznoszone są nowe domy jednorodzinne, a nawet duże osiedle deweloperskie.

Ryszard Poradowski