Liczby nie kłamią: nadal na drogach jest za dużo wypadków i kolizji. Jak nas informuje rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach sierżant sztabowy Aneta Kotynia, w pierwszym półroczu tego roku w powiecie łódzkim wschodnim doszło do 29 wypadków i 461 kolizji, w których poniosło śmierć 7 uczestników a 32 zostało rannych, w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano 30 wypadków i 394 kolizji, w których 31 uczestników zostało rannych a 6 poniosło śmierć.

Problemem na drogach wciąż jest nadmierna szybkość i alkohol za kierownicą. Bez wyobraźni jeżdżą nie tylko miłośnicy czterech kółek, ale i motocykliści.  W opisywanym okresie 5 motocyklistów brało udział w zdarzeniach drogowych, natomiast w analogicznym czasie rok wcześniej doszło do 7 zdarzeń drogowych z udziałem miłośników jednośladów.

A jak wygląda sytuacja z pieszymi? W pierwszym półroczu 2021 roku 7 pieszych brało udział w zdarzeniach drogowych, w tym jeden uznany za sprawcę, trzech zostało rannych, cztery zdarzenia zakwalifikowano jako kolizje. W analogicznym okresie 2020 roku doszło do 8 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.

Zatrzymajmy się jeszcze przy rowerzystach, z których w pierwszym półroczu 2021 r. aż 10  brało udział w zdarzeniach na drodze, w tym 6 było   sprawcami, 3 zostało rannych (w tym jeden sprawca). W analogicznym okresie 2020 roku doszło do 17 zdarzeń drogowych z udziałem kierujących rowerami, w tym 10 było uznanych za  sprawcę, 6 rannych i jeden zabity (sprawca).

R.Poradowski