W najbliższą sobotę, 13 bm., Mirosław Olszycki, podróżnik, filmowiec i autor wielu książek poświęconych m.in. Ameryce Południkowej, podczas XXIX Targów Wydawców Katolickich, odbywających się w Zamku Królewskim w Warszawie, zaprezentuje film „Kontynent Nadziei. Polacy z Ameryki Południowej”. Uroczysty pokaz filmu odbędzie się w ramach „Dnia z TVP Polonia”.

Wspomniany film M. Olszyckiego ukazuje heroiczną walkę o przetrwanie ludzi, którzy z różnych powodów emigrowali z ziem polskich do krajów Ameryki Południowej. Twórcy dokumentu sięgnęli po archiwalne zdjęcia i filmy z najważniejszych okresów polskiej państwowości. Ich uzupełnieniem są wywiady z potomkami polskich imigrantów mieszkającymi obecnie w Argentynie i Brazylii. Na przestrzeni wieków emigracja z ziem polskich do Ameryki Południowej objęła kilkaset tysięcy osób. Polacy emigrowali za ziemią, chlebem i wolnością, a historia tej emigracji to jest najczęściej historia wielkiego wysiłku, bardzo ciężkiej pracy, niezwykłych wyrzeczeń, to jest historia bólu, śmierci, przystosowywania się do niezwykle ciężkich warunków geograficznych, klimatycznych, adaptowania się w środowisku całkowicie obcym i niezrozumiałym.

W tymże dniu na stoisku Wydawnictwa Fronda będzie można nabyć   najnowszą książkę rzgowianina „Mefisto z Auschwitz – Śladami Józefa Mengele. Z Auschwitz do Ameryki Południowej”. O wspomnianej książce. Jest to reporterskie śledztwo podążające „ścieżką szczurów” znaną z „Akt Odessy”. Autor, poszukując związków pomiędzy III Rzeszą a dyktatorami południowoamerykańskimi, odnajduje bezpieczną kryjówkę jednego z najbardziej poszukiwanych i nigdy nieschwytanych niemieckich nazistów Józefa Mengele, zwanego „Aniołem Śmierci” lub „Mefisto z Auschwitz. Jak przyznaje sam Olszycki, jest to historia stanowiąca materiał na zapierający dech w piersiach serial telewizyjny.

Ryszard Poradowski