Ostatnie miesiące roku to zwykle okres konstruowania budżetu na następny rok. To wówczas na biurko burmistrza spływają wnioski instytucji podległych samorządowi, radnych i sołtysów. Zwykle realne możliwości realizacji poszczególnych postulatów są kilkakrotnie mniejsze, wszak budżet gminy nie jest z gumy. O ostatecznym kształcie budżetu i zadaniach inwestycyjnych realizowanych w 2022 roku zadecydują radni.

Składane wnioski wynikają zwykle z potrzeb mieszkańców. Nad wszystkimi pochyla się samorząd, ale jego rolą jest tez ustalenie priorytetów i zaakceptowanie najważniejszych zadań. Gdy Rada Miejska podczas sesji zaakceptuje ostateczny kształt budżetu, do akcji wkraczają służby inwestycyjne, które organizują przetargi, ustalają zakres i czas realizacji inwestycji.

Dyrektor Gminnej Poradni Zdrowia w Rzgowie Jarosław Nettik zgłosił do remontu w przyszłym roku elewację budynku apteczno-rehabilitacyjnego przy ul. Ogrodowej. Trzeba ja odświeżyć, podobnie jak właśnie teraz robi się z budynkiem głównym GPZ. Dyrektor nie zgłosił większych zakupów inwestycyjnych, bo w ostatnich latach najpotrzebniejszy sprzęt dla pacjentów i medyków trafił do przychodni. Teraz przydałoby się jedynie odświeżyć niektóre aparaty fizykoterapii używane do rehabilitacji. Przy okazji wspomnijmy, iż od tego miesiąca w GPZ znów można korzystać z USG narządów rodnych kobiet.

R.Poradowski