To właściwie wiadomo przynajmniej od kilku wieków. W XVIII i XIX stuleciu rzgowianie handlowali płodami rolnymi, ale też czerpali dochody z hodowli gęsi i sprzedaży pierza, gdy w nadpilicznym Sulejowie ruszyła przemysłowa eksploatacja wapna, a jednocześnie wybuchła „ziemia obiecana” najbardziej przedsiębiorczy rzgowianie zajęli się dowozem do Łodzi kamienia wapiennego a także sprzedażą tego „białego złota” w okolicznych miasteczkach. To był dobry interes, przynoszący niezłe zyski. Tzw. wapniarze dorobili się majątków, podobnie jak wspomagający ich wytwórcy specjalnych wozów konnych służących do transportu wapna.

Prawdziwa eksplozja handlu i przedsiębiorczości w Rzgowie zaczęła się jednak dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wraz z powstaniem centrum handlowego Antoniego Ptaka, które dziś tworzy Miasto Mody, jedno z największych takich przedsięwzięć w Europie. Handel i produkcja stały się katalizatorem rozwoju całej gminy, a samego Rzgowa w szczególności. Pięć lat temu w gminie odnotowano 1700 podmiotów Gospodarczych, dziś jest ich o ponad 260 więcej. Nawet w minionym roku naznaczonym pandemią koronawirusa przybyło kilkadziesiąt podmiotów. Z roku na rok przybywa także osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (1394 w 2020 r,, podczas gdy w 2016 r. było ich 1206) oraz osób prawnych nie posiadających osobowości prawnej (567 w 2020 r., 494 – pięć lat wcześniej).

W gminie najwięcej jest osób fizycznych zajmujących się handlem – ponad 420 w końcu ubiegłego roku, o ponad połowę mniej było tych, którzy zajmują się przetwórstwem przemysłowym (198), budownictwem (155), profesjonalną działalnością naukową i techniczną (110), górnictwem i wydobywaniem skarbów ziemi zajmowały się tylko 4 osoby. Spółek handlowych mieliśmy prawie 340, zaś spółek handlowych z ograniczoną odpowiedzialnością – ponad 270.

Jeśli idzie o wielkość podmiotów gospodarczych to dominują mikro przedsiębiorstwa (do 9 zatrudnionych), których w końcu ubiegłego roku było prawie 1900, tych zatrudniających do 49 osób – 75, a do 249 – zaledwie 10.

R.Poradowski