Trudne warunki terenowe i pogodowe są dobrym sprawdzianem żołnierskich umiejętności. Żołnierze z 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza właśnie w takich warunkach doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu działań rozpoznawczych. Po raz pierwszy takie działania zrealizowali w terenie górzystym, ćwiczac przetrwanie w trudnych warunkach oraz doskonaląc pracę w zespołach.

Jak informuje rzecznik prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej Małgorzata Glińska, każdy żołnierz musi być m.in. odpowiednio przygotowany do prowadzenia obserwacji, organizacji działań nieregularnych oraz bytowania w trudnych warunkach. Terytorialsi z 91blp cyklicznie biorą udział w szkoleniach z zakresu działań rozpoznawczych. Dotychczas szkolili się w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO), którym dla żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej jest województwo łódzkie. Po raz pierwszy mieli możliwość odbycia takiego zgrupowania w terenie górskim.

Podczas pięciu dni pobytu w Bieszczadach żołnierze realizowali działania z zakresu zakładania bazy patrolowej, organizacji posterunków obserwacyjnych, rozpoznania bliższego oraz przygotowania zasadzek. Zdobywali doświadczenie z technik przetrwania, organizacji marszu w dzień i w nocy. W czasie szkolenia wykorzystano sprzęt noktowizyjny oraz bezzałogowe statki powietrzne do działań rozpoznawczych w obszarze górskim i leśnym. Kilkudniowe przebywanie w górach oraz zmieniające się warunki atmosferyczne, wymagające starannego przygotowania, są czynnikami weryfikującymi aktualny poziom umiejętności żołnierzy oraz pozwalają na efektywne szkolenie pododdziałów lekkiej piechoty.

– Szkolenie nie należało do łatwych, ale dało nam szansę na poznanie swoich możliwości i nowych procedur taktycznych. Najtrudniejsze okazało się realizowanie zadań w deficycie czasowym oraz przy niedoborze snu. Nie było łatwo, ale ostatecznie przyniosło to wiele satysfakcji i korzyści – podsumował pięciodniowe szkolenie żołnierz z 91blp w Zgierzu.

Dzięki przeprowadzonemu szkoleniu żołnierze doskonalili także kondycję fizyczną, umiejętność posługiwania się etatowym uzbrojeniem i sprzętem wojskowym. Zgrupowanie rozpoznawcze było również okazją dla żołnierzy do sprawdzenia i oceny swojego przygotowania psychicznego i fizycznego do przebywania w terenie górskim.

Fot. st. szer. Maciej Daniłowicz, 9 ŁBOT

R.Poradowski