Niewiele o nim wiemy, a przynajmniej na co dzień nie zastanawiamy się nad rzgowskim klimatem. Bo też prawda jest taka, że nasz klimat niczym specjalnym się nie wyróżnia, co wynika m.in. z ukształtowania terenu i braku przeszkód dla przepływu mas powietrza. Jeśli mielibyśmy coś wyróżnić, to jedynie większą liczbę dni z pogodą bardzo ciepłą oraz dni mroźnych z zachmurzeniem i opadem.
Jak można się domyślać, dominują masy powietrza polarno-morskie napływające głównie z zachodu. A jakie są temperatury? Średnia temperatura powietrza kształtuje się na poziomie 7,6 st, C, średnia temperatura w lutym – -3 st. C, w lipcu – 17,5 st. C. Zima trwa u nas 82-84 dni, lato – 90. Pokrywa śnieżna utrzymuje się średnio 70 dni.
Największe zachmurzenie i pogoda depresyjna? Od listopada do lutego, najbardziej pogodne miesiące to sierpień i wrzesień. Obserwatorzy aury, a takich w Rzgowie znamy przynajmniej kilku, twierdzą, że to pokrywa się z ich wiedzą, choć podane wyżej dane są średnimi, a te nie odzwierciedlają pogody w danym roku.
R.Poradowski