Niektórzy mieszkańcy Starowej Góry mówią, że ich miejscowość rodziła się dwukrotnie. Po raz pierwszy wówczas, gdy na początku XIX wieku zaczęli tu przybywać koloniści niemieccy. Ciężką i mozolną pracą z bagnistych terenów uczynili pola uprawne, zbudowali domy, gospodarstwa. Szacuje się, że mogło tu osiedlić się około pół setki rodzin. Drugie narodziny Starowej Góry nastąpiły po zakończeniu wojny, gdy ludność pochodzenia niemieckiego opuściła miejscowość, a na jej miejsce przybyły rodziny m.in. ze wschodnich terenów Polski.

Trudno uwierzyć, ale ten proces zasiedlania Starowej Góry był powolny i właściwie niczym nie przypominał tego, co obserwujemy współcześnie. Elżbieta Olszańska ze rzgowskiego Urzędu Miejskiego sporządziła tabelę obrazująca rozwój ludnościowy Starowej Góry. Wiarygodne dane liczbowe pochodzą dopiero z 1955 roku, w którym w tej miejscowości zamieszkiwało… 31 osób. Pięć lat później było ich już60, w 1970 roku – 178,w 1980 roku – 518, 1990 – 773 i 2000 – 1262. W ciągu następnych dziesięciu lat liczba mieszkańców niemal podwoiła się, a w kolejnym dziesięcioleciu wyniosła 2516. Na początku maja 2022 roku w Starowej Górze, drugiej pod względem liczby mieszkańców miejscowości gminy Rzgów żyło prawie 2580 osób.

Tendencja rozwojowa cały czas jest taka sama – przybywa mieszkańców, bo wielu z nich wyprowadza się z pobliskiej Łodzi, szukając spokoju i lepszego życia niż w mieście – molochu. I tak zapewne będzie jeszcze przez wiele lat.

R.Poradowski