Śluby plenerowe to, jak się okazuje, dobry sposób na ominięcie wielu ograniczeń reżimu sanitarnego wynikającego z pandemii koronawirusa. Młode pary dzięki imprezom plenerowym mogą zaprosić więcej gości weselnych i nie przejmować się zakazami sanitarnymi. Dlatego coraz więcej nowożeńców trafiających do rzgowskiego Urzędu Stanu Cywilnego dopytuje o możliwość zorganizowania ślubu właśnie w takiej formie.

– Młodzi przygotowujący się do tej najważniejszej chwili w życiu pytają o terminy marcowe i późniejsze – mówi szefowa USC w Rzgowie Agata Nawrocka. – Liczą zapewne także na to, że do tego czasu zmniejszą się ograniczenia i zelżeje reżim sanitarny. Dotyczy to głównie tych kandydatów na nowożeńców, którzy planują zorganizowanie dużych przyjęć weselnych, np. na 150 osób.

Ślub plenerowy kosztuje 1000 zł i może się odbyć w miejscu akceptowanym przez USC. Chodzi bowiem o to, by było to miejsce gwarantujące powagę aktu zawarcia związku małżeńskiego. Taka uroczystość wymaga od urzędnika USC udzielenia ślubu w wybranym przez nowożeńców miejscu. W przypadku Rzgowa są to najczęściej lokale „Eden” i „Enigma”. Przyznać trzeb a, że takie uroczystości mają na ogół niepowtarzalny klimat i na długo pozostają w pamięci zarówno nowożeńców jak i ich gości.

Dodajmy na zakończenie, że także śluby kościelne mogą odbywać się w plenerze, ale wymagają zgody biskupa. Prawo kanoniczne nakazuje bowiem, by akt zawarcia związku małżeńskiego odbywał się w miejscu uświęconym. Takim miejscem może być także np. urokliwa kaplica w plenerze.

R.Poradowski