Jaki jest stan naszego środowiska, jakim powietrzem oddychamy, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia? – to pytania na które odpowiada raport dotyczący ochrony środowiska przedstawiony radnym podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w dniu 25 listopada 2020. Dodajmy, ów raport jest częścią programu ochrony środowiska dla miasta i gminy Rzgów na lata 2017-2020 z perspektywą na lata 2021-2024.

Co nas truje na co dzień, jeśli idzie o powietrze? Paleniska domowe, procesy technologiczne i transport samochodowy. Okazuje się, że w ostatnich latach dzięki akcji lokalnego samorządu i WFOŚiGW w Łodzi udało się zmodernizować zaledwie ponad 70 pieców, czyli mało. Nadal w wielu piecach spala się lichy węgiel, a nawet śmieci. Jak mówił podczas sesji burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, nadal trzeba ludziom uświadamiać, że spalając śmieci i rózne szkodliwe odpady sami siebie zatruwają. Ponadto, jak się okazuje, wiele osób źle pali w piecach, tracąc dużo ciepła i emitując do atmosfery zbyt dużo trujących związków. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim trzeba prowadzić bezustanną akcję uświadamiającą.

Ograniczenie tzw. niskiej emisji jest dziś. jednym z najważniejszych zadań. Wymaga to m.in. stosowania bardziej ekologicznych źródeł energii. W gminie istnieje potrzeba rozwoju sieci gazowniczej, jednakże brak możliwości inwestycyjnych w tym zakresie jest skutecznym hamulcem stosowania w firmach i gospodarstwach domowych gazu.

Także wyeliminowanie lub tylko ograniczenie emisji pyłów i spalin wymaga dużych pieniędzy. Z badań sprzed kilku lat wynika, że w pobliżu S-8 stężenie szkodliwych spalin i pyłów jest zbyt duże, stąd, jak napisano w raporcie, „konieczne jest przeprowadzenie działań naprawczych”.

R.Poradowski