Pandemia koronaworusa to nie tylko choroba, przed która powinniśmy się bronić, mało wiemy dotąd o jej skutkach. A te już dają o sobie znać. Dobrze więc, że rzgowski samorząd nie odwraca się od tego temat, o czym świadczy choćby wydanie w środę (31 bm.) specjalnej wkładki do „Dziennika Łódzkiego” informującej m.in. o tym, jak bronić się przed depresją, jak w tych trudnych czasach pomagać seniorom. To wszystko jest bardzo ważne, bo ludzie, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem, nie dają sobie rady z samotnością i depresją.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne w pandemii, jak radzić sobie z paraliżującym strachem i negatywnymi emocjami? Przede wszystkim otwórzmy się na innych, wspierajmy się wzajemnie dobrym słowem, rozmową telefoniczną, ograniczmy do minimum zajmowanie się tym co media mówią i piszą o covidzie-19, zrezygnujmy z rutynowych zajęć, ale trzymajmy się tego, co nam sprawia przyjemność na co dzień, jedzmy posiłki regularnie, nie rezygnujmy z pasji. I najważniejsze – starajmy się być blisko innych.

Ważne jest, by w tych trudnych czasach pomagać seniorom, ale i dzieciom. One nie rozumieją wielu zjawisk, a przychodzi im żyć pod presją, w niecodziennych warunkach. Nie bagatelizujmy problemów dziecka. 116-111 to ogólnopolski bezpłatny anonimowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny przez cały tydzień.

I jeszcze kilka zdań o Rzgowie. Przy ul. Literackiej, w sąsiedztwie hali sportowej GOSTiR, działa tu Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, w której pomocy udzielają: psycholog Dorota Walas i specjalista terapii uzależnień Dorota Strąkowska (tel. 503-924-115). W Rzgowie trudnymi problemami zajmuje się też Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, kierowana przez Olafa Gwardjana, wsparcia potrzebującym udziela także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (42 214-21-12), którym kieruje….. .

Pełnomocnikiem ds. uzależnień w gminie jest zaś Mateusz Tomaszewski pracujący na co dzień w Urzędzie Miejskim (tel. 42 214-12-10).

R.Poradowski