Bieżąca woda z kranu, kanalizacja czy gaz w domu to dziś niemal standard. Tak jest nie tylko w dużych miastach, ale i na wsiach. Zanim jednak osiągnięto taki pułap cywilizacyjny w rzgowskiej gminie, mieszkańcy korzystali z przydomowych studni, a ścieki lądowały często w rynsztokach lub rowach.

Odnaleziona niedawno przez pracownika rzgowskiego magistratu Włodzimierza Kaczmarka „Kronika gminy Rzgów” z lat 1973-1989 pokazuje, że np, budowa wodociągów była wielkim wyzwaniem dla mieszkańców. Tak, tak – trzeba było nie tylko inicjatywy i samozaparcia, by rzucać się na głęboką wodę i realizować inwestycje w latach gospodarki centralistycznej i do tego pogrążonej w głębokim kryzysie. A tak właśnie często się działo.

A zaczęło się wszystko w Grodzisku, pierwszej w gminie wsi zwodociągowanej. 20 lipca 1979 roku, w 35 rocznicę powstania Polski Ludowej (panował zwyczaj, że ważne inwestycje finalizowano w przeddzień 22 Lipca – Święta Odrodzenia Polski – jak wówczas mówiono) oddano do użytku wodociąg w tej wsi, zrealizowany w dużej części w czynie społecznym. Rury ułożyli pracownicy Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę z Andrzejowa.

Na czym polegał ów czyn społeczny? Każdy właściciel domu musiał wpłacić 20 tys. zł. Kredytu nisko oprocentowanego udzielał – jak dowiadujemy się z kroniki – Bank Ludowy w Rzgowie, a spłatę rat rozkładano nawet na 20 lat.

Z okazji tak wielkiego wydarzenia w Grodzisku i gminie, było huczne otwarcie wodociągu, co w imieniu prezydenta Łodzi „dokonał ob. Barnat”. Mieszkańcy wsi dumni byli z tej inwestycji, bo okazali się bardziej przedsiębiorczy od rzgowian, którzy w tamtych czasach niezbyt entuzjastycznie podchodzili do wodociągów. 

Za wspomnianą kroniką odnotujmy jeszcze kolejne wodociągowane wsie gminy: Bronisin Dworski – 1980 r., podłączono 46 gospodarstw; Kalino – 1982 r., 87 przyłączy; Bronisin Dworski – 1983 r., 99 gospodarstw; Kalinko – 1983 r., 42 przyłącza; Huta Wiskicka – Tadzin – 1987 r., 48 gospodarstw; Romanów – 1988 r., 45 przyłączy; Starowa Góra – 1989 r., 210 przyłączy i Gospodarz – 1989 r., 125 przyłączy.

R.Poradowski