Mamy już dość życia w miastach molochach, bezustannej pogoni i hałasu. Krótko mówiąc – chcemy zwolnienia tempa życia i zdrowego środowiska. Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wychodzi sieć miast Cittaslow. Idea życia w „powolnych miastach” narodziła się we Włoszech w końcówce lat dziewięćdziesiątych XX wieku i szybko znalazła zwolenników . Dziś w sieci znajduje się ponad 260 miast z całego świata, w tym ponad 30 z Polski.
Od 2017 roku do sieci należy także Rzgów. Choć miasto leży u granic wielkiej Łodzi – ośrodka wyjątkowo niezdrowego do życia człowieka, postawiło na coś zupełnie odmiennego: propaguje zdrowy i powolny styl życia, krzewi postawy ekologiczne, upowszechnia lokalność i kulturę gościnności. Gospodarze Rzgowa nie dopuścili do lokalizowania tu dużych i dewastujących środowisko zakładów przemysłowych, a nawet wznoszenia potężnych bloków mieszkalnych czy wieżowców. Wiele rozwiązań w różnych sferach życia preferuje tu właśnie zdrowy i powolny styl życia. Korzystne efekty takiego podejścia widoczne są m.in. w tym, że z roku na rok przybywa tu mieszkańców wyprowadzających się z wielkiej Łodzi czy Pabianic i szukających wspomnianego spokoju i zdrowego sposobu życia.
Dwudniowa wizyta w Rzgowie działaczy i burmistrzów miast sieci Cittaslow ma na celu m.in. stworzenie programu obchodów 15-lecia Polskiej Sieci Miast Cittaslow i podjęcie wielu decyzji organizacyjnych, a także zaprezentowanie przy okazji dotychczasowego dorobku grodu nad Nerem.
R.Poradowski