Choć nie była to okrągła rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a jedynie 104., mieszkańcy Rzgowa uczcili ją z rozmachem i godnie. 10 bm. w sali widowiskowej GOK odbył się koncert, w którym wzięły udział miejscowe zespoły, prezentując swoje najlepsze utwory. Jak pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta, tym razem pod kierunkiem b. kapelmistrza Krzysztofa Gossa, który chwilowo zastąpił Jacka Rutkowskiego. Kilka utworów, m.in. „Marsz, marsz Polonia” zabrzmiało świeżo, a muzyków nagrodzono oklaskami. Podobał się również „Biały krzyż” w wykonaniu członkini orkiestry Katarzyny Kuny i Marka Binkowskiego. Podobnie było w przypadku Rzgowskiego Chóru „Camerata”, który wystąpił w niemal kompletnym składzie pod kierunkiem Izabeli Kijanki, śpiewając m.in. „Marsz Pierwszej Brygady” i „Wojennko, wojenko”. Na scenie wystąpili też uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Rzgowie, prezentując wraz ze swoimi pedagogami próbki możliwości muzycznych. Tych młodych muzyków, m.in. Amelię Kiecana, zaczynających dopiero karierę instrumentalną nagrodzono gorącymi oklaskami. Przed koncertem na nowe maszty przed GOK wciągnięto m.in. flagę Polski, a gmach podświetlono częściowo narodowymi barwami.

Niejako na finał koncertu były występy kilku grup Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie”, kierowanego przez Renatę Furgę i kierownika kapeli Jarosława Rychlewskiego. Kapela w odmłodzonym składzie: Mirosław Klepaczka – klarnet, Dawid Marciniak – skrzypce, Michał Nowak – kontrabas, Jarosław Rychlewski – akordeon i Mateusz Tomaszewski – instrumenty perkusyjne – nadała występom tancerzy i śpiewaków zupełnie innego kształtu, wzbogacając koncert „żywą” muzyką i autentycznymi instrumentami. Występ „Rzgowian” stanowił świetny pokaz talentów i pracowitości młodych tancerzy oraz śpiewaków, słusznie nagrodzonych burzliwymi oklaskami publiczności wypełniającej salę po brzegi i podziękowaniami przewodniczącego Rady Miejskiej Radosława Pełki, burmistrza Mateusza Kamińskiego i jego zastępczyni Moniki Pawlik.

Następnego dnia, 11 bm., w Parku Miejskim, gdzie po mszy w miejscowym kościele, zgromadziło się wielu mieszkańców Rzgowa, w asyście pocztów sztandarowych organizacji społecznych z OSP na czele, wciągnięto flagę Polski na maszt i odśpiewano wspólnie nasz hymn narodowy. Następnie burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński przypomniał znaczenie Narodowego Święta Niepodległości szczególnie dziś, gdy za wschodnią granicą toczy się wojna wywołana przez Rosję. W tym kontekście rośnie znaczenie wydarzeń sprzed ponad wieku, które za sprawą patriotów, a szczególnie „ojców niepodległości”, doprowadziły do powrotu Polski na mapy świata i Europy. Pod rzgowskim pomnikiem „ojców niepodległości”, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa, przedstawiciele samorządu, organizacji społecznych i politycznych, a także młodzieży złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. W hołdzie dla twórców odrodzonej Polski głowy pochylili m.in.: przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka, burmistrz Mateusz Kamiński i zastępczyni burmistrza Monika Pawlik, nie zabrakło też kwiatów m.in. od Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, OSP, Spółki Leśnej i kombatantów. Wcześniej pod tymże monumentem biało-czerwone wiązanki złożyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego z wicestarostą łódzkim wschodnim Ewą Gładysz oraz członkami Zarządu” Martą Stasiak, Klaudią Zaborowska-Gorzkiewicz i Pawłem Pomorskim. A na koniec obchodów rocznicy – w Parku Miejskim „Rzgowianie” zatańczyli tradycyjnego poloneza. Nietypowa sceneria i tłumy mieszkańców stworzyły niezapomniane, kolorowe taneczne widowisko.

A niejako na finał obchodów w GOK wystąpili artyści Teatru Wielkiego w Łodzi: Agnieszka Makówka – mezzosopran, Krzysztof Marciniak – tenor, Przemysław Rezner – baryton i Marcin Werner – fortepian, prezentując kilka znanych arii operowych, a także popularne pieśni patriotyczne, głównie legionowe z czasów I wojny światowej. Te ostatnie artyści śpiewali wspólnie ze rzgowską publicznością, dowodząc po raz kolejny, iż wielowiekowe tradycje tutejszego muzykowania i śpiewania przyniosły znakomite efekty i procentują do dziś. To kolejny, tradycyjny już tego typu akcent rzgowskich obchodów.

R.Poradowski