Ruszyły prace przygotowawcze związane z planowaną przebudową pl. 500-lecia. Zanim powstanie koncepcja, a potem dokumentacja techniczna, trzeba wykonać liczne badania, by potem uniknąć niespodzianek podczas przebudowy centrum Rzgowa.

Coraz częściej zaglądający do Rzgowa turyści zazdroszczą mieszkańcom zagospodarowania niewielkiego parku. Rzeczywiście, stał się on wizytówka miasta. Teraz do tego miejsca trzeba dostosować przyległe ulice. Szef Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie Zbigniew Snelewski uważa, że przebudowa obejmie zarówno pierzeje: południową, zachodnią jak i wschodnią. Zapewne pojawi się na nich nowa nawierzchnia jezdni jak i chodników, prawdopodobnie zainstalowane zostanie także inne oświetlenie, wykonane będzie także odwodnienie tej części miasta.

Powstały na początku XX wieku park, opisany m.in. przez ks. Pawła Załuskę w jego niewielkiej książeczce poświęconej Rzgowowi, jest dziś reprezentacyjnym salonem grodu nad Nerem. Z pewnością zyska na urodzie po przebudowie otoczenia.

– Na początek planujemy przebudowę ulicy przed Urzędem Miejskim i ciągu pieszo-jezdnego – mówi burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński. – Projekt techniczny, zarówno dla tego rejonu jak i innych fragmentów centrum miasta, m.in. od skrzyżowania ul. Pabianickiej i Łódzkiej w kierunku ronda, będzie gotowy w przyszłym roku. Te ulice przyległe bezpośrednio do parku, choćby w pierzei południowej, chcemy dostosować do wyglądu właśnie tej enklawy zieleni w centrum. Za wcześniej jeszcze mówić o szczegółach, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi planami, roboty ruszą w 2023 roku.

Przebudowa centrum odbywać się będzie etapami, by nie zamykać całkowicie tego fragmentu miasta dla mieszkańców i pojazdów. Wynika to także z kosztów – inwestycja pochłonie sporo pieniędzy, a ponadto wbrew pozorom będzie dość skomplikowana choćby z powodu licznych i instalacji znajdujących się w ziemi..

Dodajmy jeszcze, że przebudowa pl. 500-lecia wiązać się będzie także z modernizacją ul. Łódzkiej i Nadrzecznej. Jak informuje Z. Snelewski, chodzi o to, by usprawnić komunikację w rejonie cmentarza, a także na skrzyżowaniu ul. Pabianickiej i Łódzkiej. Na tej ostatniej planuje się wydzielenie trzeciego pasa dla pojazdów umożliwiającego lewoskręt w kierunku Grodziska i łatwiejszy wjazd na ul. Pabianicką.

R.Poradowski