Czy w podmokłych lasach w rejonie Tuszyna i Rzgowa pojawi się żółw błotny? – prawdopodobnie już niedługo poznamy odpowiedz na to pytanie, a ma ono związek z podpisaniem przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi porozumienia dotyczącego podjęcia wspólnych działań w ramach „Programu reintrodukcji żółwia błotnego na terenie Ziemi Łódzkiej”.
Porozumienie zostało zawarte pomiędzy następującymi podmiotami: RDLP w Łodzi, ZOO Łódź, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Stanowi ono szansę dla zagrożonego wyginięciem gatunku, ujętego w Czerwonej Księdze Zwierząt z kategorią EN (gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginieciem). Żółw błotny (Emys orbicularis) to jedyny naturalnie występujący w Polsce gatunek żółwia. Niestety, z powodu degradacji siedlisk i działalności człowieka jego populacja znacząco się zmniejszyła. Wspomniany wspólny projekt ma na celu odtworzenie stabilnej populacji tego wyjątkowego gatunku w jego naturalnym środowisku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.
W ramach projektu Orientarium ZOO będzie odpowiedzialne za hodowlę młodych żółwi oraz ich przygotowanie do życia na wolności, przez okres minimum 3 lat, RDLP zajmie się wyborem odpowiednich miejsc do wypuszczenia żółwi oraz ich ochroną i monitoringiem. Przeprowadzane zostaną akcje edukacyjne dla społeczności lokalnej, aby zwiększyć świadomość na temat ochrony żółwia błotnego i jego znaczenia w środowisku naturalnym.
Projekt zakłada zastosowanie nowoczesnych metod hodowli i monitoringu, w tym hodowlę żółwi w specjalnie przystosowanych warunkach, które zapewnią im optymalny rozwój, ochronę naturalnych siedlisk, takich jak stawy i tereny podmokłe, kluczowe dla przetrwania gatunku, poprzez prowadzenie działalności małej retencji nizinnej.
Dlaczego to takie ważne? Przywrócenie żółwia błotnego do naszych wód to nie tylko ochrona jednego gatunku, ale także: wzmocnienie ekosystemów wodnych, w których żółwie odgrywają ważną rolę, zwiększenie różnorodności biologicznej naszego regionu, istotna jest także edukacja i zaangażowanie społeczności, co przyczyni się do lepszej ochrony przyrody w przyszłości.
Młode żółwie przyjechały do Łodzi z Poleskiego Parku Narodowego, mają już młode. Gdy te ostatnie dorosną, co może potrwać 3 lata, trafią do Bolimowskiego i Spalskiego Parku Narodowego, a potem prawdopodobnie do innych lasów obfitujących w wodę i trudno dostępnych dla drapieżników oraz ludzi.
Źródło: RDLP w Łodzi
Ryszard Poradowski