Piekarnie, centra ogrodnicze, myjnie, a nawet pracownie projektowania trójwymiarowego, do tego inwestycje w kulturę i infrastrukturę publiczną – wszystko dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej. – To, co zaplanujemy dziś, wpłynie na rozwój naszego regionu w ciągu kolejnych lat – mówią przedstawiciele LGD BUD-UJ RAZEM, i zapraszają mieszkańców do współtworzenia lokalnej strategii rozwoju. 

Unijne środki to szansa na modernizację obszarów wiejskich przy jednoczesnym poszanowaniu i zachowaniu najcenniejszych lokalnych tradycji. Dzięki tym środkom przybyło instrumentów Orkiestrze Dętej w Rzgowie oraz zakupiono stroje regionalne dla Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie”, zbudowano place zabaw z siłownią zewnętrzną w Konstantynie, powstały podobne siłownie w Rzgowie i Gospodarzu, zorganizowano piknik i jarmark integracyjny „Ziemniak w tradycji kulinarnej regionu”. Tylko wspomniane inicjatywy kosztowały łącznie ponad 150 tys. zł. 

– Nasze działania to nie tylko strumień funduszy, które realnie zmieniają nasze otoczenie. Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim integracja lokalnych społeczności i pozwolenie im samodzielnie kształtować region. Chodzi o finansowanie ważnych inicjatyw, wybranych przez mieszkańców – wyjaśnia Wojciech Olborski, prezes Lokalnej Grupy Działania BUD-UJ RAZEM, istniejącej od 2008 roku.

Mowa o środkach unijnych z programu Leader, dzięki którym Lokalne Grupy Działania, zrzeszające samorządy, mieszkańców, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe, mogą realizować projekty w ramach opracowanych wspólnie strategii rozwoju. W praktyce oznacza to na przykład wyposażenie świetlic, organizację imprez kulturalnych, doposażanie Kół Gospodyń Wiejskich czy Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Tylko w ostatnim programowaniu na tereny objęte naszym wsparciem, czyli do 20 gmin z powiatów piotrkowskiego, radomszczańskiego, tomaszowskiego, pabianickiego i łódzkiego wschodniego, wpłynęło blisko 20 milionów zł. To pieniądze, dzięki którym powstało 18 nowych firm. Już istniejące dostały środki pozwalające na rozwój biznesu. Udało się zmodernizować i wyposażyć domy kultury, stworzyć szlaki turystyczne, a nawet inkubator przetwórstwa, z którego będzie można bezpłatnie korzystać – mówi Justyna Strumiłło, dyrektor biura LGD BUD-UJ RAZEM i podkreśla, że działania stowarzyszenia mają bezpośrednie przełożenie na każdego mieszkańca, bo dostęp do infrastruktury powstałej dzięki unijnym środkom jest bezpłatny. To łącznie blisko 150 nowych i zmodernizowanych budynków użyteczności publicznej i ponad 100 wydarzeń kulturalnych.

O tym, jakie działania będą realizowane w kolejnych latach, zadecydują sami mieszkańcy, bo lokalna grupa działania pracuje nad nową strategią rozwoju i do jej współtworzenia zaprasza mieszkańców gmin wchodzących w skład BUD-UJ RAZEM. Do wypełnienia internetowej ankiety organizatorzy zapraszają mieszkańców, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe, jak koła gospodyń wiejskich czy ochotnicze straże pożarne. W lokalnej strategii rozwoju znajdą się propozycje projektów, które będą miały szansę realizacji z budżetu LGD w kolejnych latach. Ankieta jest dostępna na stronie LGD BUD-UJ RAZEM od 13 października. 

Źródło: LGD BUD-UJ RAZEM

R.Poradowski