Dwa lata potrzeba na zaprojektowanie remontu i przebudowę zabytkowego domu przy ul. Rawskiej 10 w Rzgowie. Prawdopodobnie powstał on w latach 1875-1899 jako dom jednorodzinny, ale mówi się, że przez pewien okres mieściła się w nim szkoła. W ostatnich dziesięcioleciach był to prywatny obiekt. Wystawiony na sprzedaż stał się własnością gminy i po gruntownej rewitalizacji służyć będzie mieszkańcom Rzgowa.

W czwartek (4 lipca 2024 r.) zastępczyni burmistrza Rzgowa Monika Pawlik podpisała umowę z przedstawicielami firmy „Warbud” z Piotrkowa Trybunalskiego, która zobowiązała się do remontu i adaptacji budynku przy ul. Rawskiej 10. Obiekt zostanie gruntownie przebudowany i dostosowany do współczesnych potrzeb, co będzie się wiązało m.in. ze wzmocnieniem fundamentów, ułożeniem nowych instalacji łącznie z gazową, remontem więźby dachowej i dachu. Na tym ostatnim zamiast eternitu i blachodachówki pojawi się dachówka ceramiczna. Oczywiście zachowany zostanie pierwotny kształt bryły zabytku. Koszt prac oszacowany został na prawie 3,2 mln zł, czyli mniej niż przewidywała promesa na rządowe dofinansowanie (3,5 mln zł), wkład własny gminy wyniesie prawie 64 tys. zł.

Monika Pawlik zadowolona jest zarówno z wykonawcy remontu i adaptacji budynku, jak i kosztów prac. Powinny się zakończyć w lipcu 2026 roku. W ten sposób miasto zyska jeden z zabytkowych domów, który będzie służyć mieszkańcom.

Fot. UM

Ryszard Poradowski