To zawsze jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza, a także jego najbliższych.16 września na Placu Kościuszki w Poddębicach odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 70 ochotników z całego województwa łódzkiego. Jak nas poinformowała rzecznik prasowy Brygady Małgorzata Glińska, nowi żołnierze przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe, podczas którego zapoznali się z podstawami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią.

Przemawiając do nowych żołnierzy Dowódca pułkownik Paweł Wiktorowicz gratulował wstąpienia w szeregi łódzkich Terytorialsów. Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w pododdziałach 9 ŁBOT najbliższych swojemu miejscu zamieszkania. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

Mieszkańcy województwa łódzkiego, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekruterem 9 ŁBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Oto kilka migawek fotograficznych z przysięgi w Poddębicach udostępnionych Czytelnikom przez 9 ŁBOT.

R.Poradowski