Mamy szczyt zachorowań na grypę i warto zaszczepić się, by uniknąć kłopotliwych komplikacji zdrowotnych – radzi – radzi Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.  Po konsultacji z lekarzem można to zrobić w aptece, np. w Rzgowie przy ul. Rzemieślniczej lub GPZ.

Od początku sezonu grypowego, czyli od 1 września ubiegłego roku, do końca stycznia odnotowano w Łódzkiem ponad 20 tys. zachorowań. Niestety, 21 osób zmarło z powodu wirusów, głównie typu A. W poprzednim sezonie było 14 zgonów. Wszystkie osoby, które ostatnio przegrały walkę z wirusem, nie były szczepione, ponadto były osłabione przez inne schorzenia. Dużo przypadków (9,4 tys.) zachorowań stwierdzono w drugiej połowie stycznia br. Wygląda na to, że w najbliższych tygodniach tych zachorowań będzie przybywać.

Co robić w przypadku pojawienia się grypy? Rzecznik Zbigniew Solarz radzi, by osoby zainfekowane pozostały w domu, bowiem grypa jest chorobą zakaźną i pojawiając się w pracy czy szkole narażamy na zachorowanie innych. Pozostanie w domu umożliwi organizmowi podjęcie walki z wirusem, m.in. poprzez zażywanie leków. Ponadto trzeba dać szansę na wykurowanie organizmowi osłabionemu przez chorobę. Warto też pamiętać o higienie (mycie rąk), noszeniu maseczek i zasłanianiu ust podczas kichania. Jeśli nie pozostaniemy w domu, narazimy się na powikłania, które są bardzo niebezpieczne, skutkujące m.in. uszkodzeniem mięśnia sercowego i ciężkim zapaleniem płuc.

Ryszard Poradowski