W styczniu 2023 roku na drogach województwa łódzkiego doszło do 92 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w tym 55 wypadków, w których zginęło 7 osób, a 37 osób zostało rannych. Policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa i zachęcają do noszenia „odblasków”, również w terenie zabudowanym.

Jak pisze asp. sztab. Marzanna Boratyńska z WRD KWP w Łodzi, pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego.  Jest on najbardziej narażony na obrażenia podczas zdarzenia drogowego. Nie zapominajmy, że pieszego nic nie chroni: ani karoseria pojazdu, ani poduszki, ani inne techniczne wyposażenie, jakie znajdziemy w wielu pojazdach.  Zawsze oprócz przepisów prawa, pieszego powinien chronić zdrowy rozsądek. 

Błędy popełniają nie tylko kierujący, ale także piesi, którzy wielokrotnie sami narażają się na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Do najczęściej popełnianych wykroczeń przez tę grupę uczestników ruchu należy przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, przebieganie jej, wchodzenie na przejście tuż przed nadjeżdżającym pojazdem czy ignorowanie czerwonego światła. Odrębnym problemem jest przeświadczenie pieszego o bezwzględnym pierwszeństwie na przejściu. Oczywiście w myśl obowiązujących przepisów art 13 kodeksu drogowego „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem”. Wielu pieszych zapomina jednak o swoich obowiązkach wynikających z treści dokładnie tego samego artykułu: „Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność”. 

Co to oznacza w praktyce? Jesteśmy zobowiązani, by rozejrzeć się, czy można bezpiecznie wejść na jezdnię. Niestety pomimo wielu naszych apeli nadal na drogach województwa łódzkiego zdarza się, że piesi giną lub zostają ciężko ranni.

Jaki jest inny powód wypadków z udziałem pieszych?   Nie noszą elementów odblaskowych i dość często poruszają się nieprawidłową stroną drogi. A przecież odblaski to tylko część naszego stroju, która ma duży wpływ na dbanie o nasze bezpieczeństwo To dzięki nim każdy pieszy jest lepiej widoczny na drodze, czy na przejściu dla pieszych, zwiększając tym samym szansę na uniknięcie potrącenia w okresie złej widoczności. Na bezpieczeństwo pieszych ma również wpływ zachowanie kierujących. Spośród szerokiej gamy wykroczeń popełnianych przeciwko bezpieczeństwu pieszego niechlubne miejsce na podium zajmuje wyprzedzanie pojazdu na przejściu lub bezpośrednio przed nim.  

W rzgowskiej gminie piesi powinni szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo, bo jeszcze nie wszędzie są chodniki. W samym centrum Rzgowa, gdzie są światła sygnalizacji ulicznej i pasy, też dochodzi do wypadków, bo kierowcy nagminnie przekraczają dozwoloną szybkość, a piesi zachowują się czasami tak, jakby na ulicach nie było ani jednego pojazdu…

R.Poradowski