Prawie czterdzieści lat istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie” zaowocowało bogatym i różnorodnym repertuarem, których podziwiają i oklaskują mieszkańcy nie tylko naszego regionu. W tym okresie udało się zespołowi zgromadzić spory zestaw strojów ludowych do wielu regionów prezentowanych tańców ludowych. – Obecnie posiadamy kompletne zestawy strojów do 9 regionów zarówno dla dziewcząt jak i chłopców – mówi szefowa „Rzgowian” Renata Furga. – Ponieważ stroje się zużywają, trzeba je bezustannie uzupełniać i wymieniać, co nie jest proste choćby z tego powodu, że muszą one być takie same jak oryginalne, a ponadto wymagają sporych wydatków. Tylko jeden strój męski kosztuje przeciętnie 2 tysiące złotych, a damski 2,5-3 tysiące.

Jeśli idzie o zakup nowych strojów dla zespołu, „Rzgowian” już kolejny raz wspiera Lokalna Grupa Działania „BUD-UJ RAZEM”. Niedawno przekazała ona pieniądze na kolejny tego typu zakup, dzięki czemu tancerze mają już część nowych strojów rzeszowskich.  Trzeba przyznać, że „Rzgowianie” na scenie prezentują się w tych strojach bardzo efektownie.  R. Furga dba bezustannie o to, by wymieniać na nowe najstarsze ubiory tancerek i tancerzy. Jeszcze niedawno wspomniane stroje rzeszowskie, które zastępowane są nowymi, liczyły sobie, bagatela, około trzydzieści lat., tak samo stare były ubioru regionu mazowieckiego.

O ostatecznym efekcie tego, co na scenie prezentuje zespół, w dużej części decydują piękne stroje ludowe, dziedzictwo polskiej wsi. Są one różnorodne i nawiązują do specyfiki poszczególnych regionów. Wiele tych pięknych ubiorów powstaje w macierzystych regionach. Niestety wytwarzane według dawnych wzorów tkaniny czy ozdoby są bardzo kosztowne. Same spodnie góralskie kosztują kilka razy więcej od tych współczesnych garniturowych, a za oryginalny pas góralski wykonany ze skóry trzeba zapłacić nawet 900 złotych.

R.Poradowski