Niedawno media doniosły, że zdesperowany ojciec przykuł córkę łańcuchem, bowiem nie był w stanie rozwiązać problemów wychowawczych. Spotkało się to z oburzeniem społecznym, ale jednocześnie pokazało trudności, jakie przeżywa wiele rodzin.

Funkcjonowanie niejednej rodziny to ciemniejsza strona tego, co dzieje się w czterech ścianach także w gminie Rzgów. Choć z pozoru wydaje się, że wszystko jest w porządku, rzeczywistość odbiega od takiego sielskiego obrazu. Tylko w minionym roku asystent rodziny z MOPS zajmował się 11 rodzinami, w których żyło 22 dzieci. Opiekę nad 3 rodzinami zalecił sąd. A przecież asystent wkracza dopiero wówczas, gdy sytuacja jest naprawdę dramatyczna.

Praca asystenta rodziny oparta jest o wypracowane procedury, ale najważniejsza jest chęć współpracy samej rodziny. Choć większość rodzin docenia pomoc i wsparcie, są jednak i takie, które nie chcą żadnej ingerencji z zewnątrz.

Praca asystenta rodziny w minionym roku była szczególnie utrudniona z powodu pandemii, dlatego resort zalecił wszelkie inne działania bez kontaktu osobistego. Były to głównie rozmowy telefoniczne, dzięki którym asystent nie tylko monitorował sytuację w rodzinach, ale też udzielał różnorodnych porad. W pewnych sytuacjach nie obyło się bez kontaktu osobistego, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W ubiegłym roku aż 12 dzieci z naszej gminy korzystało z pieczy zastępczej, większość w rodzinach spokrewnionych. MOPS współfinansował koszty pobytu tych dzieci w rodzinach zastępczych.

Dodajmy na zakończenie, że rodziny borykające się z problemami opiekuńczo – wychowawczymi mają możliwość bezpłatnego skorzystania ze wsparcia psychologa czy prawnika w MOPS, Urzędzie Miejskim, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie czy w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Rzgowie.

W ubiegłym roku z pomocy społecznej w gminie Rzgów korzystało ponad 180 rodzin (349 osób). 11 rodzin korzystało z zasiłków na zakup żywności, 29 – z Funduszu Alimentacyjnego, 24 dzieciom w ramach wyrównywania szans edukacyjnych zapewniono stypendium socjalne. Wydawać by się mogło, że skala różnorodnej pomocy jest niewielka, jednakże z działań MOPS i innych instytucji zajmujących się tymi problemami wynika, że pomoc udzielona choćby jednemu dziecku czy jednej rodzinie to uratowanie cząstki społeczeństwa przed tragedią, patologią. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni zaakceptowali program wspierania rodziny w gminie w latach 2019-2021. Choć mowa była także o pieniądzach, doceniono też to, co na co dzień dla wielu rodzin robią choćby pracownicy MOPS.

R.Poradowski