Przyzwyczailiśmy się, że pod ochroną znajdują się tylko najcenniejsze zabytki materialne, takie jak XVII-wieczna świątynia w Rzgowie, a nie wszyscy mieszkańcy grodu nad Nerem zdają sobie sprawę także z tego, że chroni się stary układ urbanistyczny, czyli rozplanowanie ulic i placów sprzed wieków, czy… panoramę miasta, nazywaną też ekspozycją Rzgowa. To ważne, bo gdyby np. w centrum miasta stanął wieżowiec lub jakiś potężny komin, właśnie sylweta miasta zmieniłaby się na niekorzyść.

Dlatego w strefie ochrony ekspozycji Rzgowa – jak czytamy w „Gminnym programie opieki nad zabytkami dla gminy Rzgów na lata 2021-2024” – obowiązuje zakaz lokalizacji budowlanych obiektów kubaturowych, naziemnych i  napowietrznych linii infrastruktury technicznej, masztów telefonii komórkowej i reklam wielkoformatowych, a także zalesiania i zwartych nasadzeń zielenią i wysoką roślinnością. Dzięki obowiązywaniu tych zaleceń, w panoramie Rzgowa oglądanej np. od strony południa, dominuje wieża kościoła z niższą zabudową i zielenią wokół.

Konserwatorzy idą jeszcze dalej, co widać także na przykładzie Rzgowa. Podczas prac remontowo-konserwatorskich we wspomnianej świątyni wymieniono pokrycie dachu i wieży, zamieniając blachę na ceramiczną czerwoną dachówkę. Także kolorystykę zabytku, łącznie z eksponowaną wieżą, pomalowano na jasny kolor zbliżony do pierwotnego. Wszystko to korzystnie wpłynęło na wspomnianą ekspozycję Rzgowa.

R.Poradowski