To już kolejna wystawa fotograficzna będąca plonem wojaży pań z KGW gminy Rzgów, tym razem prezentowana w holu na piętrze siedziby GOK przy ul. Szkolnej. Zaprasza na nią dyr. GOK Joanna Papuga Rakowska wraz z członkiniami KGW rzgowskiej gminy. W ubiegłym roku Gminny Ośrodek Kultury realizował projekt „Najciekawsze budynki kultury w Polsce” skierowany do członkiń kół gospodyń wiejskich z gminy Rzgów, polegający na odwiedzaniu obiektów kultury, zgłębiania ich tajemnic a także poznawania dawnych zwyczajów i tradycji najróżniejszych regionów. Liczne fotografie dokumentują wyprawy pań.

W czerwcu członkinie KGW w Rzgowie odbyły wycieczkę po Ziemi Kaszubskiej. Stacjonując we wsi Sarnowy, odwiedziły Stary Browar oraz Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, zwiedzały również Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, Dom Sybiraka, Dom Trapera z Kanady, Dom Powstańca Polskiego z Turcji, Chatę Kaszubską, kościółek św. Rafała, Dom do góry nogami oraz Bunkier Gryfa Pomorskiego. Podczas wyjazdu poznały historię, język i kulturę Kaszub od odległych do współczesnych czasów.

Z kolei członkinie KGW Kalinko pojechały do Wrocławia. Na wstępie zwiedziły Hydropolis – Centrum Edukacji Ekologicznej, następnie udały się na Stare Miasto, gdzie podziwiały ratusz, Ostrów Tumski oraz katedrę św. Jana Chrzciciela. Na koniec pobytu w tym pięknym mieście udały się do najsłynniejszego i najstarszego w Polsce ZOO. Panie z sąsiedniej miejscowości – Kalina w sierpniu wybrały się na wycieczkę kulturoznawczą na Mazury, gdzie  odwiedziły Wilczy Szaniec w Gierłoży, zamek w Rynie oraz sanktuarium w św. Lipce. Na szlaku odwiedziły jeden z obiektów, w którym komturem był Konrad Wallenrod. Dużą atrakcją była, wprowadzająca w klimat średniowiecznego świata, rycerska kolacja. W Muzeum Ziemi Mazurskiej, grupa poznała również rękodzieła wsi z XVIII i XIX wieku. Wycieczka zakończyła się relaksem podczas rejsu po jeziorze Śniardwy.

KGW Romanów wybrało się na wycieczkę w okolice Kotliny Kłodzkiej. Panie zwiedzały tam Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie, Sanktuarium Królowej Rodzin w Wambierzycach z ruchomą szopką. Przemaszerowały szlakiem Błędnych Skał i odwiedziły Kaplicę Czaszek. Dzień drugi pobytu przyniósł zwiedzanie Minieurolandu w Kłodzku oraz spływ pontonami Nysą Kłodzką. Członkinie KGW Starowa Góra udały się na wycieczkę do Bochni. W programie znalazło się zwiedzanie nieczynnej już kopalni soli Bochnia, jak również zwiedzanie miasta, a tam niezwykle ciekawego pod względem architektonicznym Rynku Starego Miasta oraz bazyliki św. Mikołaja z drewnianą dzwonnicą. Odwiedziły też archikatedrę Bocheńską, Dom Kultury w zabytkowej kamienicy oraz podziwiały architekturę zewnętrzną kopalni soli.

Do Wrocławia zawitały panie z KGW Stara Gadka. W mieście tym odwiedziły gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela, podziwiały piękno Starego Miasta, przemaszerowały Mostkiem Pokutnic, a na zakończenie dnia delektowały się piękną panoramą miasta z 49. piętra Sky Tower. Efektem tej niezwykłej wyprawy, oprócz zdjęć, jest dodatkowo utwór literacki pt. „Bajka o Wrocławiu”. Panie z  KGW Bronisin pojechały do Kłodzka, gdzie zwiedziły twierdzę,  a następnie sanatorium z ogrodem i parkiem w Lądku Zdroju oraz Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie,  wjechały wyciągiem na Czarną Górę, a w Międzygórzu podziwiały wodospad Wilczki w masywie Śnieżnika (Sudety).

W inny rejon kraju – na Lubelszczyznę we wrześniu udały się członkinie KGW z Guzewa. W Pałacu Zamojskich w Kozłówce, otoczonym ukwieconym parkiem, podziwiały przepięknie i bogato zdobione komnaty oraz porcelanowe zastawy. W Lublinie zwiedziły wieżę zamkową, kaplicę Świętej Trójcy i zabytkowe kościoły Starego Miasta. Najbardziej zachwycające były kolorowe i bogato zdobione stare kamieniczki. Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum na Majdanku ukazującego losy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej.

Wyprawy turystyczne pań z KGW należą do tradycji. Każda taka wycieczka to zarówno niepowtarzalne przeżycia związane z poznawaniem naszego kraju, jak i okazja do bliższego poznania się pań. Codzienne obowiązki i praca nie zawsze pozwalają na chwilę wytchnienia i integrację członkiń KGW, zaś grupowa wyprawa turystyczna to także relaks i frajda.

Zdjęcia: GOK Rzgów

R.Poradowski