Narkotyki w gminie Rzgów są mniejszym problemem niż alkohol spożywany przez młodzież czy palenie papierosów. Nie oznacza to jednak, że problem nie istnieje – zdaniem specjalistów w najbliższych latach będzie się nasilał, jak zresztą w całej Polsce. Dotknie on głównie młodzież w wieku 13-24 lat, w takim samym stopniu dziewczęta jak i chłopców. „Rosną odsetki młodych ludzi sięgających po narkotyki, rośnie przestępczość narkotykowa, wzrastają problemy zdrowotne związane z używaniem narkotyków, rośnie liczba szeroko rozumianych szkód narkotykowych” – czytamy w materiałach przygotowanych dla radnych na najbliższą, środową, sesję Rady Miejskiej w Rzgowie.

Jak się okazuje, wśród młodzieży najbardziej popularna jest marihuana, ale i leki uspokajające lub nasenne. Te ostatnie podawane są przez rodziców, co świadczy o ich niskiej świadomości i braku wiedzy o tym, że niektóre leki psychoaktywne działają bardzo silnie na organizm i zwykle szybko uzależniają. Dorośli muszą więc zastanowić się, czy podawać swoim dzieciom substancje psychoaktywne, czy też szukać innych sposobów kuracji.

Niestety, dzieci i młodzież mają nikłą świadomość szkodliwości narkotyków. Jak wykazują badania, zwykle pierwszym zażytym narkotykiem jest marihuana. Młodzi ludzie sięgają po nią z ciekawości. Podobnie jest z haszyszem. Dlaczego akurat marihuana? Ponieważ jest najłatwiej dostępna. Można przypuszczać, że gdyby młodzież była bardziej świadoma niebezpieczeństwa wynikającego z zażycia narkotyku, być może nie sięgałaby po niego tak łatwo np. podczas prywatki czy innego spotkania.

Radni co roku uchwalają program przeciwdziałania narkomanii w gminie. Nie ogranicza się on do działań policji, lecz obejmuje sporo działań różnego rodzaju instytucji, m.in. edukacyjnych, promocyjnych i profilaktycznych. Można powiedzieć, że przez lata oddziaływania przyczyniły się do tego, że skala narkomanii w gminie nie jest dziś wielka…

R.Poradowski