To widać nawet na ulicach Rzgowa – miasto jest wyraźnie sfeminizowane. W ubiegłym roku jak wynika z ostatniego raportu gminy, urodziło się tu 19 dziewczynek, a tylko 13 chłopców. Proces ten trwa od lat i na koniec ubiegłego roku w gminie było o ponad 140 więcej mieszkańców płci żeńskiej niż męskiej. Ktoś powie: to tylko liczby i statystyka. To prawda, ale z tych liczb wynikają konsekwencje…

Jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę, że kobiety na ogół żyją dłużej, okaże się w wielu rodzinach wyraźnie dominują panie. Deficyt panów powoduje, że mamy sporo wdów i kobiet niezamężnych. I znów odwołajmy się do liczb, by zobaczyć, jak jest sytuacja w poszczególnych grupach wiekowych: właściwie już w przypadku mieszkańców w wieku ponad 40 lat mamy w gminie przewagę kobiet, a jeśli idzie o tych powyżej 81 lat, a więc najstarszych, pań jest dwukrotnie więcej. Chciałoby się powiedzieć: mieszkańcy Rzgowa i okolicznych miejscowości – szanujcie panów, bo w końcu wyginą jak dinozaury… To oczywiście żart, ale dobrze byłoby, gdyby panów wyraźnie przybyło i aby żyli znacznie dłużej!

W których miejscowościach w gminie rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek? Z interesującej statystyki rzgowskiego USC wynika, że w ubiegłym roku tak przewaga była widoczna w Babichach, Bronisinie Dworskim, Czyżeminku, Gospodarzu, Hucie Wiskickiej, Kalinku, Kalinie, Prawdzie, Starej Gadce i Starowej Górze, w pozostałych miejscowościach dominowały dziewczynki. Czy mamy wpływ na wybór płci naszego dziecka? Nie zamierzamy wdawać się w dywagacje na ten temat, bo nauka i medycyna poczyniły już spore postępy i wielu rodziców ma na ten temat swoje teorie…

R.Poradowski