Obwodnice wymusza… historia. Tak, tak – w przeszłości, gdy nie było tyle pojazdów mechanicznych co dziś, wystarczały stare szlaki komunikacyjne. Teraz są one archaicznym spadkiem, którego z konieczności musimy się pozbywać. Dlatego program budowy 100 obwodnic premiera Morawieckiego stał się nadzieją nie tylko dla mieszkańców wielu miast, ale i podróżnych.

W Łódzkiem w ramach wspomnianego programu powstać ma pięć obwodnic. Jeśli idzie o przygotowywania, najbardziej realna jest ta w Srocku, na starej trasie z Łodzi i Rzgowa do Piotrkowa Trybunalski. Jak informuje łódzki Oddział GDDKiA, etap przygotowań dobiegł końca, aktualnie inwestor oczekuje na potwierdzenie finansowania. W przypadku pozostałych obwodnic, są one na etapie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dla Błaszek, Wielunia i Brzezin ma to nastąpić jeszcze w tym roku, a w przypadku Łowicza, w drugiej połowie 2025 roku.

Obwodnica wyprowadzająca ruch tranzytowy z centrum potrzebna jest również w Rzgowie. To kosztowana inwestycja i zapewne dlatego nie powstanie w najbliższych latach. Na szczęście zarezerwowano dla niej korytarz, by w przyszłości można byłoby ją zbudować bez perturbacji…

Ryszard Poradowski