106 lat temu Polska znów powróciła na mapę Europy, po 123 lata zrzucając jarzmo niewoli. Gdy w listopadzie 1918 roku nasz kraj odzyskał niepodległość, spełniły się sny i marzenia kilku pokoleń patriotów nie tylko tych witających wolność, ale również licznych ofiar zaborców, o czym do dziś przypomina szlak sybirackich kibitek.

11 listopada br. (poniedziałek) Rzgów uroczyście świętować będzie kolejną rocznicę odrodzenia Polski. Po mszy w rzgowskiej świątyni (godz. 10) mieszkańcy przejdą do Parku Miejskiego im. Adama Mickiewicza, gdzie wspólnie z Chórem „Camerata” i Orkiestrą Dętą wykonają hymn Polski, następnie Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” zaprezentuje poloneza. Podobne widowisko oglądaliśmy już przed laty, więc i tym razem zanosi się na oryginalny pokaz nawiązujący do naszej historii.

Tego samego dnia o godz. 17 na scenie GOK wystąpią artyści Teatru Wielkiego w Łodzi w koncercie „Nasza Niepodległa – wspólne śpiewanie”. Zaprezentują popularne i mniej znane pieśni patriotyczne, które w trudnych latach przypominały chwałę Polski i dążenie rodaków do niepodległości ojczyzny. Koncert jest bezpłatny, więc mogą w nim uczestniczyć całe rodziny.

Rzgów nie odegrał znaczącej roli w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, ale i tutaj nie brakowało gorących patriotów walczących o wolność Polski. Należał do nich m.in. jeden z tutejszych powstańców styczniowych Wojciech Salski czy rewolucjonista Bolesław Kaliszewski. Ten ostatni oddał młode życie 11 października 1906 roku, ginąc od kul plutonu egzekucyjnego w podłódzkim lesie konstantynowskim.

Ryszard Poradowski