Współczesna wieś nie jest już taka jak dawniej. Przede wszystkim w zastraszającym tempie znikają gospodarstwa rolne i w rzgowskiej gminie mamy wsie, w których uprawa ziemi i hodowla zwierząt występuje w symbolicznej postaci. Tak jest np. w Prawdzie, niegdyś wsi typowo rolniczej. Niewiele lepiej jest w Romanowie czy Kalinku. Starowa Góra, która jeszcze po wojnie słynęła z upraw ogrodniczych, zamieniła się w podmiejskie osiedle. Podobnie jest w Starej Gadce, gdzie wielohektarowy obszar zamienia się w wielkie deweloperskie osiedle mieszkaniowe.

Zmieniają się też mieszkańcy – wielu młodych opuszcza wieś, szukając szczęścia w miastach, a na miejsce potencjalnych następców rolników przybywają… mieszczuchy. Zamieniają wiejskie chałupy na dacze, jeszcze inni budują tu dla swoich rodzin nowe domy. Właśnie za sprawą osiedlających się na wsiach mieszkańców miast, zmienia się też zabudowa typowych niegdyś wsi: znikają drewniane domy, a jednocześnie wyrastają betonowo-ceglane „bunkry”. Ta nowa architektura na ogół nie pasuje do charakteru wsi.

Zmiany widoczne są także w komunikacji i na drogach. Typowo gruntowe drogi na wsiach w rzgowskiej gminie należą dziś do rzadkości, bo zastępują je najczęściej asfaltówki. W ostatnich latach taką luksusową drogę otrzymali mieszkańcy Grodziska, teraz podobna arteria powstaje w części Prawdy. Te zmiany wymusza życie, bo na wsi nie ma już wozów konnych, a nowoczesne samochody osobowe czy ciężarówki wymagają dróg równych jak stół…

Nawet Rzgów, który jeszcze po wojnie bardziej przypominał wieś niż miasto i znajdowało się w nim dużo gospodarstw rolnych, niemal w błyskawicznym tempie rozstał się z rolnictwem, które dziś występuje jeszcze w symbolicznej postaci. Zniknął też na ulicach w centrum osady symbol dawnego Rzgowa – kocie łby, zastąpiony dywanikiem asfaltowym.

Na zdjęciu potężne deweloperskie osiedle mieszkaniowe wyrasta przy ul. Zastawnej w Starej Gadce

R.Poradowski