Dane za rok 2022 wskazują, że jakość powietrza w rzgowskim rejonie pozostawia wiele do życzenia, głównie ze względu na przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłu zawieszonego PM2,5 i benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10. Te ostatnie dane dotyczą również roku 2023. Nie jest to odkrywcze, bo już kilka lat temu sygnalizowano te niebezpieczne przekroczenia, na co zwracali uwagę również samorządowcy.
Co jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w rzgowskiej gminie? Przede wszystkim tzw. niska emisja powierzchniowa z sektora komunalno-bytowego oraz emisja komunikacyjna w obszarach bezpośrednio przyległych do dróg o dużym natężeniu ruchu. Ta ostatnia koncentruje się wzdłuż trasy Łódź – Piotrków Trybunalski (droga krajowa), Pabianice – Rzgów (dziś droga powiatowa, wcześniej wojewódzka). Jeśli idzie o niska emisję, to ma ona ścisły związek z lokalnymi kotłowniami i piecami węglowymi używanymi w indywidualnych gospodarstwach. Węgiel jest różnej jakości, najczęściej niskiej, zasiarczony. Jak się szacuje, aż 43 proc. źródeł ciepła w gminie w 2022 roku to właśnie takie kotły i piece. Na szczęście sytuacja nieco poprawia się, co ma związek z modernizacją wielu urządzeń grzewczych i wzrostem świadomości ekologicznej rzgowian.
Gdyby nie gaz ziemny, z którego korzysta wielu mieszkańców, sytuacja związana z niską emisją byłaby znacznie gorsza. Powoli zaczynają procentować różnorodne działania związane z ochroną powietrza w Łódzkiem, także rzgowska gmina wdraża plan gospodarki niskoemisyjnej do 2027 roku z perspektywą do 2030 roku, co w praktyce oznacza odchodzenie od spalania węgla w gospodarstwach domowych. To trudny temat, gdyż wiąże się m.in. z dużymi kosztami modernizacji urządzeń grzewczych. W 2022 roku w ramach programu „Czyste powietrze” wymieniono źródła ciepła i dokonano termomodernizacji w 54 budynkach, w roku następnym – w ponad 40 budynkach. Łącznie w latach 2022-2023 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w formie dotacji przyznał mieszkańcom gminy ponad 1,9 mln zł.
W omawianym okresie pojawiły się też instalacje fotowoltaiczne. Co prawda nie jest ich wiele, ale ważne, że ich przybywa z roku na rok, podobnie jak kotłów gazowych i pomp ciepła.
Ryszard Poradowski