Bociany czarne, będące od kilku lat pod opieką naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, już dawno odleciały do ciepłych krajów. Ptaki FAla i Filipek opuściły gniazdo w końcu lipca, by po dłuższych postojach nad Dunajem znaleźć się w Azji Mniejszej.

Jak informuje prof. Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, pierwszy z bocianów 14 września przeleciał bezpośrednio nad cieśniną Bosfor. Od Hagia Sophia (bizantyjska świątynia przemianowana w 1453 r. na meczet) przeleciał w odległości 14,25 km, natomiast drugi 16 września wleciał do azjatyckiej części Turcji przelatując bezpośrednio nad Morzem Marmara. Dalej przez Turcję leciały mniej więcej równolegle. Ich trasy przecięły się nawet tuż za górami Taurus, kiedy zleciały już na Nizinę Cylicyjską. Jednak nie spotkały się przy tej okazji, gdyż FAla był tam 16 września, a Filipek 18 września 2024.

FAla od 29 lipca do 17 września przeleciał już 2920 km, a Filipek – 2994 km. Podobną trasą leci Fago (wyleciała z gniazda online w 2023 r.). Fago zatrzymała się na Nizinie Cylicyjskiej w Turcji 22 września 2024. Natomiast Figo (wyleciał z gniazda online w 2023 r.) ostatni krótki sygnał nadał 12.08.2024 z Rumunii. Monitorowanie lotu bocianów wychowujących się w naszym regionie dostarcza wielu cennych informacji o tych ptakach. Czy w przyszłym roku powrócą do swych gniazd w naszych lasach? – pokaże czas.

I jeszcze jedna informacja dotycząca bociana czarnego. 18 października br. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi podpisała umowę o dofinansowanie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Projekt dotyczy ochrony bociana czarnego (Ciconia nigra) na terenie lasów RDLP w Łodzi poprzez wykorzystanie nowoczesnych lokalizatorów GPS-GSM. Dzięki zakupowi i instalacji 16 urządzeń GPS-GSM wraz z abonamentami, możliwe będzie śledzenie migracji bociana czarnego. Dane z lokalizatorów pozwolą na precyzyjne wyznaczanie miejsc żerowania, odpoczynku oraz nocowania tych rzadkich ptaków, co przyczyni się do efektywniejszej ochrony przyrody poprzez wytyczanie stref ochronnych w najcenniejszych przyrodniczo obszarach leśnych. Całkowity koszt projektu wynosi 121.600 zł.

Ryszard Poradowski