Największy cmentarz wojenny w naszym regionie – nekropolia w Starej Gadce ma już ponad sto lat, a ponieważ znajduje się pod opieką konserwatorską, wymaga różnorodnych prac remontowo – ratowniczych. Rzgowski samorząd, który wziął na swoje barki opiekę nad tym miejscem, doprowadził już do remontu kamiennego pomnika stojącego na szczycie wzgórza, w przyszłości planuje jeszcze wzmocnienie skarpy u podnóża monumentu.
Obecnie trwa rewaloryzacja jednej z bram wiodących na cmentarz wojenny – tej znajdującej się bliżej trasy wiodącej z Łodzi do Piotrkowa. – W przyszłości. – jak informuje Włodzimierz Kaczmarek z Urzędu Miejskiego w Rzgowie – podobne prace konserwatorskie wykonane zostaną przy głównej bramie, a docelowo naprawiony zostanie także kamienny parkan. W niedługim czasie usunięte zostaną również drzewa połamane podczas letniej wichury.
Nekropolia wojenna w Starej Gadce to miejsce spoczynku ponad 2 tys. żołnierzy poległych tu podczas kilkudniowych krwawych walk w listopadzie 1914 roku. Aczkolwiek na jednym cmentarzu pogrzebano zwłoki żołnierzy dwóch walczących ze sobą armii – rosyjskiej i niemieckiej, w rzeczywistości spoczywają tu także Polacy siłą wcieleni do wojska zaborców. Cmentarz urządzony został w ciągu kilku lat po słynnej bitwie rozegranej tu w ramach tzw. operacji łódzkiej. Nekropolię co roku odwiedzają tysiące turystów z kraju i zagranicy.
R.Poradowski