Mieszkańcy rzgowskiej gminy nie zdają sobie sprawy z ogromu zadań realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Oprócz zadań własnych gminy, polegających m.in. na przyznawaniu i wypłacaniu różnorodnych zasiłków, dożywiania dzieci czy pomaganiu osobom mającym trudności w przystosowaniu się do życia po zwolnieniu z zakładu karnego. MOPS realizuje również zadania zlecone przez administrację rządową, m.in. organizując i świadcząc specjalistyczne usługi opiekuńcze, włączając się do realizacji programów ogólnopolskich, wspierając cudzoziemców, którzy uzyskali zgodę na pobyt tolerowany na terytorium RP. O zakresie tych zadań świadczy kwota przeznaczona na działalność ośrodka w 2023 roku – ponad 7,1 mln zł.

Obszerne sprawozdanie Ośrodka za ubiegły roku obrazuje olbrzymi zakres działań. Nie wchodząc w szczegóły, wspomnijmy jedynie, że 16 osobom wypłacano zasiłki stałe, 31 – okresowe, celowymi wsparto 40 rodzin, 63 osobom zapewniono posiłki w szkole, 10 rodzinom zapewniono tzw. opiekę wytchnieniową, 72 gospodarstwa korzystały z dodatku elektrycznego, a 140 – z dodatku węglowego. A przecież MOPS także wypłacał świadczenia rodzinne wraz z dodatkami 795 osobom, świadczył też pomoc dla obywateli Ukrainy (60 osób), m.in. wypłacając im jednorazowe świadczenie pieniężne wysokości 300 zł.

Jakie są przyczyny udzielania pomocy społecznej w rzgowskiej gminie? Jak wynika z analizy MOPS, na pierwszym miejscu jest ubóstwo (38 rodzin, z tego 27 na wsi), następnie długotrwała lub ciężka choroba (37 rodzin), niepełnosprawność (31) i bezrobocie (23). Wśród tych przyczyn jest także bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego. Niestety, w wielu rodzinach występuje nadmiernie spożywany alkohol i przemoc. Tylko w ubiegłym roku wszczęto procedurę Niebieskiej Karty w 11 rodzinach, a łącznie prowadzono ją w 15 rodzinach.

Różnorodny zakres tematyczny wykonywanych zadań oraz duża zmienność w tym zakresie stanowi sporą trudność dla pracowników MOPS. „Odchodzenie od realizacji niektórych świadczeń w Ośrodkach (Dobry Start, 500+) i jednoczesne nakładanie na nie dodatkowych, często nieprzewidywanych zadań (dodatek węglowy, osłonowy i in., od sierpnia 2024 r. bon energetyczny) wiąże się z koniecznością podejmowania szybkich decyzji i zmian dotyczących m.in.: organizacji pracy, zmian kadrowych, organizacji szkoleń, zmian w wydatkach, które nie zawsze są zaplanowane. Praca w Ośrodku Pomocy Społecznej jest pracą trudną, wieloaspektowa wykonywaną często pod presją czasu” – ocenia szefowa rzgowskiego MOPS Aneta Łopyta. Wypada się z tym zgodzić.

Ryszard Poradowski