W najbliższą środę (2 marca) podczas kolejnej sesji Rady Miejskiej radni zajmować się będą m.in. strategią rozwoju gminy Rzgów na lata 2022-2030, a także programem ochrony środowiska dla gminy na lata  2021-2025,  aktualizacją planu gospodarki niskoemisyjnej na lata 2021-2027 z perspektywą do 2030 r., strategią adaptacji do zmian klimatu gminy do 2030 r., a także  założeniami do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy na lata 2021-2026. To tematy niezwykle ważne, bo kreślące przyszłość gminy i wyznaczające kierunki jej rozwoju. Zapewne dlatego podczas poniedziałkowego spotkania komisji Rady Miejskiej, poprzedzającego środową sesję, doszło do ostrej dyskusji z autorami wspomnianych opracowań przygotowanych przez Agencję Wspierania Ochrony Środowiska z Poznania.

Według niektórych radnych strategia rozwoju gminy pomija wiele ważnych problemów, jak choćby dotyczących geotermii, spalarni odpadów i paliw służących do ogrzewania naszych domów. Zastępczyni burmistrza Monika Pawlik wyjaśniała, że strategia opiera się w dużej części na „ogólności” problemów, nie precyzuje ich szczegółowo, z kolei Marek Derski z Urzędu Miejskiego potwierdził, że tego typu dokument jest potrzebny do podparcia wniosków inwestycyjnych, ale wbrew opiniom niektórych radnych nie daje żadnych dodatkowych punktów, np. przy ubieganiu się o dotacje. Wyjaśnił też, że geotermia w przypadku Rzgowa jest dziś nieopłacalna ze względu na koszty i niską temperaturę wody geotermalnej. Jeśli idzie o spalarnię odpadów i wykorzystanie ciepła np. do celów grzewczych – to w przypadku rzgowskiej gminy jest nierealne. „Zejdźmy na ziemię! – zamknął dyskusję jeden z radnych.

Z pewnością strategia to dokument przyszłościowy, mający więcej wspólnego z marzeniami niż dzisiejszymi realiami. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z marzeń. Prawdopodobnie dyskusja na ten temat będzie kontynuowana na sesji.

R.Poradowski