Urodzona w Hongkongu Melissa, uczennica ósmej klasy jednej z łódzkich szkół, przyjechała na sobotni Turniej „Rzgowskie Szachowanie”. Znakomicie mówi po polski, uwielbia różne gry, nie tylko szachy. „Królewskiej gry” nauczył ją tata. Co jej dały szachy” – Nauczyły mnie podejmowania decyzji, a ponadto dzięki szachom  poznaję dużo ludzi.

IV Turniej „Rzgowskie Szachowanie” przyciągnął wielu młodych ludzi z całej Polski. Łącznie przybyło 133 zawodników, w tym aż 32 w wieku do 10 lat. Najstarsza zawodniczka  w wieku 68 lat to utytułowana medalistka olimpiady szachowej, wielokrotna mistrzyni Polski Grażyna Szmacińska (na jednym ze zdjęć niżej). Do Rzgowa przyjechali zawodnicy m.in. z Kalisza, Kielc, Oławy, Polanicy Zdroju, Ostrudy i Wrocławia. Ze rzgowskiej gminy w turniejowe szranki stanęło 8 zawodników, a z Klubu Szachowego „Dwie Wieże”, który zorganizował zawody – aż 12.

Rafał Kowalczyk, prezes wspomnianego klubu, twierdzi, że szachy są grą bardzo popularną zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Aby zdobyć podstawy i wystartować w takim turnieju jak ten rzgowski, wystarczy trenować 1-2 miesiące.

Turniej w Rzgowie, jeden z nielicznych organizowanych w Łódzkiem, cieszy się od początku dużą popularnością m.in. dzięki znakomitej organizacji, komfortowym wręcz warunkom dla zawodników stworzonym w  Hali Sportowej im. Konrada Kobusa przez GOSTiR, a także  świetnemu położeniu Rzgowa. Niebagatelną role odgrywa także to, że nie pobiera się tu kilkudziesięciozłotowego wpisowego. Sobotnia impreza odbywała się pod honorowym patronatem burmistrza Rzgowa Mateusza Kamińskiego, współorganizatorem imprezy w hali GOSTiR był Łódzki Związek Szachowy.

Sobotni turniej to okazja do konfrontacji z innymi zawodnikami. Na co dzień  Klub „Dwie Wieże” zajmuje się popularyzacją  „królewskiej gry”, m.in. w szkołach gminy i ościennych miejscowościach. Miłośnicy szachów mogą przyjść do rzgowskiej hali w każdy wtorek w godzinach 17-18.

R.Poradowski