To jedyny lek ratujący ludzkie życie, którego nie można niczym innym zastąpić. Mowa o krwi. Już w najbliższą niedzielę (17 września, w godz. 9-13) w Hali Sportowej im. Konrada Kobusa organizowana będzie kolejna w tym roku akcja zbiórki krwi. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Kaprala Wojtka w Rzgowie, wspierane m.in. przez samorząd województwa łódzkiego, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz GOSTiR. Gdy rodzice będą oddawać krew, organizatorzy wypełnią maluchom czas grami, zabawami i konkursami, pod altankami na rzeką odbywać się będzie piknik.

Każda zbiórka krwi w Rzgowie (w tym roku zaplanowano ich 5) gromadzi kilkadziesiąt osób, które bezinteresownie ratują życie innym. To piękna idea, od dziesiątków lat znajdująca w naszym kraju naśladowców. Patronem rzgowskiego Stowarzyszenia jest miś kapral Wojtek, który podczas ostatniej wojny towarzyszył naszym żołnierzom, a nawet pomagał im podczas walk, transportując skrzynie z pociskami. Kolejna akcja, ostatnia w tym roku, odbędzie się 19 listopada.

W 2022 roku członkowie Stowarzyszenia oddali łącznie prawie 85 litrów krwi, zaś w 2021 roku – 101,8 l. To imponujące wyniki i powiedzmy natychmiast: nie o bicie rekordów chodzi, lecz o wspieranie honorowego krwiodawstwa, które po prostu ratuje ludzkie życie!

R.Poradowski