– Jaki jest cel działania Korporacji Kominiarzy Polskich

– Działająca od 2 lutego 1991 roku Korporacja Kominiarzy Polskich jest stowarzyszeniem zawodowym zrzeszającym wyłącznie mistrzów kominiarskich. Działamy przede wszystkim na rzecz bezpieczeństwa użytkowników, ale i rozwoju techniki kominiarskiej, zapobiegając zatruciom i wybuchom gazu, zmierzamy też do poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, racjonalnego gospodarowania paliwami i ochrony środowiska naturalnego. Posiadamy w całym kraju kilkanaście oddziałów, m.in. w Łodzi. Od założenia do 2013 roku prezesem Zarządu Głównego był Jan Breischeidel, obecnie zaś – Waldemar Drożdżoł. Jesteśmy największym w kraju stowarzyszeniem zawodowym zrzeszającym około pół tysiąca kominiarzy, jak się szacuje – w całym kraju jest ok. 4 tys. kominiarzy.

– Czy w obliczu zmiany źródeł ogrzewania w wielu domostwach ubywa pracy dla kominiarzy?

– W Krakowie, gdzie ograniczono spalanie węgla, ubyło pracy dla kominiarzy dbających o tradycyjne kominy, ale generalnie w kraju nie obserwujemy braku pracy dla kominiarzy, wszak zajmujemy się także przewodami wentylacyjnymi. Nadal najważniejsze dla nas jest jednak czyszczenie kominów, zapobiegające pożarom i zatruciom.

– Dlaczego niedawno w Rzgowie podczas pikniku w Parku Miejskim promowaliście troskę o kominy i piece?

– Najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników, a dbając o kominy, m.in. o ich stan techniczny, możemy uniknąć pożaru czy zatrucia czadem. Chodzi też o nasze środowisko, by nie zanieczyszczać powietrza szkodliwymi dla zdrowia substancjami chemicznymi. Dzięki zmianie paliwa i trosce o nasze środowisko, pojawiają się bardziej oszczędne i wydajniejsze piece, ale nadal mamy do czynienia z procesem spalania, który trzeba nadzorować. Podczas wspomnianego pikniku zainteresowanie tymi problemami było stosunkowo niewielkie, dlatego chcemy wspólnie z Urzędem Miejskim w Rzgowie przygotować dla mieszkańców bardziej interesująca ofertę.

R.Poradowski