Reporter „Gazety Rzgowskiej” jako pierwszy oglądał zabytkowy ołtarz Matki Bożej Różańcowej we wnętrzu XVII-wiecznej świątyni i zaskoczony był kolorystyką, która zapewne zdziwi również wielu parafian. Dotychczas ołtarz był biały i taki znało kilka pokoleń parafian, teraz konserwatorzy przywracają mu pierwotną kolorystykę, czyli czerwień.

– Podczas prac odkrywkowych natrafiliśmy na wiele warstw przemalowań, ale najstarsza była właśnie w odcieniu czerwieni. W podobnej kolorystyce był ołtarz po drugiej stronie nawy, co potwierdziły odkrywki – wyjaśnia konserwatorka z „Mosaiconu”. To samo mówi kierownik prac w rzgowskiej świątyni Łukasz Marchewa. Właśnie dlatego rewaloryzowany ołtarz będzie teraz pomalowany na czerwono.

Dotychczas we wspomnianym ołtarzu były umieszczone dwa obrazy, teraz dojdzie jeszcze jeden – Matki Boskiej Częstochowskiej, już przed laty poddany gruntownej konserwacji, a teraz jedynie dopasowany do ołtarza. Ołtarz ten przez wiele lat umieszczony był przy bocznym wejściu do świątyni, teraz znajdzie godniejsze miejsce.

Czy udało się ostatecznie ustalić datę powstania tego ołtarza? Jak wyjaśnia Łukasza Marchewa, podczas prac konserwatorskich z tyłu odkryto napis z nazwiskiem: „Łukasz Hajduk” i datą: „1881”. Z pewnością nie jest to data powstania tego zabytku, bo wiele wskazuje na to, że pochodzi on raczej z drugiej połowy XVII wieku, a wspomniana XIX-wieczna data może sugerować, że w tym okresie ołtarz był remontowany, a może właśnie wówczas… trafił do Rzgowa. To jedna z zagadek, która warto rozwiązać.

Rewaloryzacja zabytkowego ołtarza wymagała wymiany wielu drewnianych elementów, dla których czas okazał się niezbyt łaskawy. Wymieniono też te elementy, które były wtórne i wykonane w przeszłości niezgodnie ze sztuką konserwatorską. Teraz cały ołtarz będzie wyglądał jak nowy. Jak informuje gospodarz świątyni proboszcz ks. Krzysztof Florczak, zakończenie wszystkich prac planowane jest na koniec października.

Ryszard Poradowski

PS. Hajduk to nazwisko bardzo popularne w Rzgowie i okolicznych miejscowościach. Może któryś z naszych czytelników wyjaśni, kim był Łukasz Hajduk i jaki był jego związek z zabytkiem w rzgowskiej świątyni. Czekamy na informacje na ten temat – tel. 603-505-131.