Gdy w końcu grudnia 1978 roku oddano do użytku nowy ośrodek zdrowia w Rzgowie, wydawał się pałacem dla pacjentów i medyków. Po lecznicy mieszczącej się na strychu dawnej szkoły przy ul. Rawskiej rzeczywiście była to znacząca odmiana. Dziś, po prawie półwieczu od tamtego momentu, siedziba Gminnej Przychodni Zdrowia przy ul. Ogrodowej wciąż prezentuje się bardzo dobrze, co jest zasługą pracowników z dyrektorem na czele, ale ze względu na ciasnotę ogranicza rozwój. Dyrektor Jarosław Nettik nie ukrywa, że gdyby były dodatkowe gabinety i miejsce na nowoczesna aparaturę diagnostyczna, ponad 5 tys. mieszkańców gminy miałoby szanse na dodatkowe usługi medyczne. Dziś można jedynie modernizować placówkę i wydłużać jej czas pracy.

 Od lat niczym bumerang powraca sprawa budowy nowej siedziby, która spełniałaby aspiracje i potrzeby lecznicze Rzgowa, odpowiadającej standardom XXI wieku. Niestety, burmistrz Mateusz Kamiński mówi wprost, że na razie nie jest to realne, bo gmina ma pilniejsze problemy do rozwiązania. Zatem pozostaje modernizowanie obiektu, co dyr. J. Nettik czyni z dobrym skutkiem od kilku lat. Zmieniły się na lepsze pomieszczenia dla oczekujących pacjentów, rejestracja, gabinety lekarskie, a także zaplecze socjalne dla pracowników. Przybyło też sporo nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, a także agregat prądotwórczy znakomicie sprawdzający się w przypadku awarii energetycznych i braku prądu. Powiększono też parking, co jest szczególnie ważne dla wielu starszych mieszkańców z okolicznych miejscowości.

Rzgowska przychodnia oprócz leczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej świadczy też wiele dodatkowych, np. w 2022 roku wykonała ponad 1,6 tys. szczepień, w tym ponad 600 przeciwko covid-19, pracownicy wykonują również świadczenia pielęgniarskie zarówno w siedzibie GPZ jak i domach chorych.  Dwa lata temu w ofercie przychodni znalazła się też ciemnia służąca do badań okulistycznych oraz badań kierowców. Pracownicy realizowali również programy profilaktyczne z zakresu chorób układu krążeniowego oraz raka szyjki macicy. Dodajmy, że te wszystkie usprawnienia pracy GPZ realizowane były w trudnych warunkach pocovidowych i przy ograniczeniach finansowych.

Ryszard Poradowski